Kiszonka z sorgo dla krów. ”Robi ogromną masę”Canva
StoryEditorŻywienie krów

Kiszonka z sorgo dla krów. "Robi ogromną masę"

06.11.2024., 14:30h

W bieżącym roku rolnicy zgromadzili spore zapasy kiszonki. Dzięki sprzyjającej aurze wielu gospodarzy zebrało nawet cztery pokosy traw. Wyjątkowo szybko rozpoczęły się również zbiory kukurydzy na kiszonkę, co było spowodowane przyspieszonym okresem wegetacyjnym roślin. Jak tegoroczne zbiory kiszonki oceniają rolnicy z Opolszczyzny?

Wilgotność kiszonek na poziomie 35%

Na fermie Mlekoland w Przeczy zbiory traw rozpoczęły się już w maju. Następnie przyszedł czas na koszenie kukurydzy, a na koniec przeprowadzono zbiory poplonów i traw jednorocznych. Zdaniem Pawła Brychcego pracującego jako zootechnik na fermie Mlekoland, jakość zebranej paszy była zadowalająca i oscylowała najczęściej w granicach 35%.

– Naszą trawę zebraliśmy już w maju, w związku z tym, że przeszliśmy na system jednorocznych traw, zebraliśmy jeden pokos. Jesienią będziemy zbierać poplony i trawę jednoroczną. Będzie to mniejszy pokos przedzimowy. Jakość paszy jest dobra. Zawartość suchej masy to od 38 do 39%, najczęściej 35% – tłumaczy Paweł Brychcy.

Zbiory kukurydzy na kiszonkę przyspieszono także w OHZ Głogówek. Sieczkarnie wyjechały w pole już 29 sierpnia i choć to rzadko spotykane, to kukurydza była już dojrzała.

– Zaczęliśmy koszenie od słabszych stanowisk, ale kukurydza była dobrze rozwinięta. Jesteśmy zadowoleni z kiszonki – mówi Mateusz Barton z OHZ Głogówek.

Zbiory kukurydzy trwały 24 h na dobę

W Kombinacie Rolnym Kietrz zbiory kukurydzy przyspieszono w tym roku o niemal dwa tygodnie w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Jak wyjaśnia prezes kombinatu Mariusz Sikora, najważniejsze podczas koszenia rośliny było uchwycenie suchej masy na poziomie ok. 35%, dlatego w kombinacie zbiory trwały 24 h na dobę.

– Uchwycenie zawartości suchej masy na optymalnym poziomie ok. 35% było w tym roku trudne. Zielonka traciła od ok. 0,5 do nawet 2% suchej masy na dobę. Niektórym nie udało się przeprowadzić zbiorów w odpowiednim czasie, dlatego w naszym kombinacie zdecydowaliśmy się na zbiory całodobowe. Dzięki temu udało nam się uchwycić optymalny poziom suchej masy – wyjaśnił Sikora.

Co istotne, ze względu na gradobicia, które wystąpiły na Opolszczyźnie na przełomie maja i czerwca, wiele plantacji kukurydzy doznało znaczących uszkodzeń, dlatego w Kombinacie Rolnym Kietrz zrezygnowano z ze zbioru w miejscach, gdzie wystąpiło porażenie głownią. Dzięki temu działaniu jakość kiszonki kukurydzy została zachowana na odpowiednim poziomie.

Sorgo robi ogromną masę na słabych glebach

Niestety, część rolników w związku z suszą, która wystąpiła w uprawach trawy, zdecydowała się na siew sorgo. Jednym z nich był Wojciech Grabowski z Jankowic Wielkich, który zasiał sorgo po trawie nasiennej, gdyż ta uschła. By zebrana zielonka lepiej smakowała krową, była przesypywana w silosie trawą i sianem. Jak przyznaje rolnik, sorgo zrobiło ogromną masę w trudnych warunkach atmosferycznych.

Przeczytaj również:Sorgo doskonale radzi sobie z suszą, ale czy jest w stanie zastąpić kukurydzę?

Tego, jak plonowało sorgo i czy warto siać je na słabych glebach, dowiecie się z WIDEO:

Tekst: Justyna Czupryniak

Film i montaż: Mariusz Drożdż

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 11:32