Wcześniejsze rozdrobnienie objętościowych pasz suchych zwiększa efektywność mieszania i ogranicza zużycie paliwaBeata Dąbrowska
StoryEditorJak dobrze przygotować TMR?

Kolejność mieszania składników TMR-u w paszowozie ma znaczenie

06.05.2024., 14:00h
Wiadomo jest, że sporządzany w wozie paszowym TMR musi jak najlepiej spełniać wymagania mikroflory żwacza krów. Wszak nie karmimy krowy, tylko mikroorganizmy zasiedlające jej żwacz. Te zaś nie lubią zmian i niestabilności dawki.

W jakiej kolejności ładować składniki TMR-u do wozu paszowego? Poznaj najważniejsze zasady

Nie tak dawno szczegółowo pisaliśmy na naszych łamach o zasadach prawidłowego przygotowania TMR-u, które gwarantują zachowanie żwacza w odpowiedniej kondycji zapewniając tym samym wysoką produkcję mleka.

Bardzo ważną kwestią w procesie przygotowywania paszy jest także kolejność ładowania poszczególnych komponentów do wozu paszowego. Oczywiście każde gospodarstwo kieruje się tutaj własną, wypróbowaną procedurą mieszania, w której ustalona jest kolejność umieszczania pasz w wozie paszowym, a także długość mieszania uwzględniająca m.in. typ wozu paszowego czy też stopień rozdrobienia poszczególnych pasz objętościowych. Niemniej istnieją jednak zasady, które warto znać i – co najważniejsze – stosować.

Czytaj więcej: Przygotowanie TMR-u według zasady 3xW

Jako pierwsze do paszowozu powinny trafiać komponenty najdłuższe, które wymagają pocięcia, czyli słoma, siano, kiszonka z traw czy lucerny. Wcześniejsze rozdrobnienie objętościowych pasz suchych zwiększa efektywność mieszania i ogranicza zużycie paliwa.

W następnej kolejności zaleca się wsypywanie do wozu pasz treściwych: śrut zbożowych i poekstrakcyjnych, premiksów oraz dodatków paszowych. Komponenty te wymagają bowiem najdłuższego czasu mieszania z innymi składnikami mieszaniny.

image
Wcześniejsze rozdrobnienie objętościowych pasz suchych zwiększa efektywność mieszania i ogranicza zużycie paliwa
FOTO: Beata Dąbrowska

Dysponując wozem z poziomym systemem tnąco-mieszającym, pasze te można załadować jako pierwsze. W przypadku wozów pionowych, rozpoczęcie mieszania TMR-u od wsypania do niego paszy treściwej może powodować ryzyko zalegania paszy w dolnej części zbiornika wozu, a tym samym, jej nierównomierne wymieszanie.

W trzeciej kolejności do wozu powinna trafić kiszonka z kukurydzy – dobrze sporządzona nie wymaga cięcia, a jedynie wymieszania.

Czytaj więcej: Czym charakteryzuje się dobrze przygotowany TMR?

Wilgotne komponenty powinny trafić do paszowozu jako ostatnie

Pasze wilgotne, takie jak młóto browarniane czy wysłodki buraczane zaleca się wrzucać do wozu paszowego jako ostatnie komponenty TMR-u. Pasze te stanowią swego rodzaju lepiszcze, bo doskonale oklejają się paszą treściwą i przeciwdziałają sortowaniu zadanej mieszaniny. Na samym końcu sporządzany TMR uzupełnia się płynnymi dodatkami, np. wodą, melasą, gliceryną. Dodatek wody umożliwia uzyskanie odpowiedniej zawartości suchej masy TMR-u, która powinna wynosić ok. 45%.

Jaki błąd najczęściej popełniają hodowcy przy sporządzaniu TMR-u dla krów?

I na koniec ważna uwaga. Często popełnianym błędem podczas wykonywania TMR-u jest przeładowywanie wozu paszowego, które prowadzi do wysypywania się paszy. Prawidłowe wypełnienie wozu paszowego powinno wynosić 85–90%.

Dużym błędem jest również zbyt długie mieszanie TMR-u, w wyniku czego pasze są nadmiernie rozdrobnione i na stół trafia mix, który nie posiada struktury, przez co stwarza ryzyko występowania subklinicznej kwasicy żwacza.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 00:29