Krowa do wyprodukowania 1 litra mleka krowa potrzebuje co najmniej 3 litrów wody
Tak więc ograniczenie w pobieraniu wody skutkuje nie tylko spadkiem wydajności i większym zużyciem paszy na jednostkową produkcję mleka, ale także zaburzeniami zdrowotnymi, szczególnie w rozrodzie. Zmniejszenie ilości pobranej wody o 40% może zmniejszyć produkcję mleka o 25%, dlatego zaspokojenie wszelkich potrzeb związanych z pobieraniem wody ma ogromne znaczenie.
Krowa jest w stanie wypić nawet 20 litów wody w minutę! Jaką wodę krowy piją najchętniej?
Krowy lubią pić szybko – nawet do 20 litrów wody na minutę. Jeżeli jest to niemożliwe, pobierają mniej wody, co oczywiście odbija się na wydajności mleka. Krowa w czasie dnia pobiera wodę wielokrotnie (ok. 7–8 razy), a w nocy najczęściej 2 razy. Krowy lubią pić podczas jedzenia i bezpośrednio po doju. Największe nasilenie picia jest w czasie pierwszej godziny po doju. Wolą przy tym spokojną powierzchnię wody, z której mogą szybko i bez stresu pić. Takie naturalne zachowanie się podczas picia pobudza apetyt, jeszcze większe pobranie wody i większą wydajność mleka. Istnieją różne opinie, co do najlepszej temperatury wody do picia, jednak większość naukowców jest zdania, że optymalna temperatura wody do picia dla krów wynosi od 8 do 15 st. C. Przy tej temperaturze krowy będą pobierały jej najwięcej. Ilość pobieranej wody to jedno, ale ogromne znaczenie ma również jej jakość, bo krowy lubią pić czystą i świeżą wodę. Zapewne ciekawostką będzie, że w kwestii złej jakości krowy są zdecydowanie bardziej wrażliwe niż ludzie. Warto więc – a już w okresie upałów szczególnie – wykonać codzienny przegląd i czyszczenie poideł. Krowy przenoszą bowiem resztki pasz na pysku powodując tym samym zanieczyszczenie wody. Po kilku dniach woda w poidle zacznie się przebarwiać, a jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w utrzymaniu zwierząt o wysokim potencjale produkcji i wysokich wymaganiach pokarmowych.
Kiedy krowy piją niechętnie wodę?
Woda może być zanieczyszczona również dużymi ilościami bakterii, związków chemicznych, substancji mineralnych i organicznych. Niekiedy ilości zanieczyszczeń uznane za dopuszczalne są już szkodliwe dla krowy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakości wody, warto pobrać jej próbki i przesłać do analizy. Zanieczyszczona bakteriami i toksynami woda może prowadzić również do nieprawidłowego mycia systemu udojowego, obecności bakterii w przewodach i oczywiście do mniejszego pobrania jej przez krowy. To z kolei wpływa na zdrowie wymion, układ odpornościowy i wydajność mleczną.