Co wpływa na czas pobierania paszy przez krowy, a co wpływa na czas przeżuwania przez nie paszy?
W okresie laktacji krowy mleczne spędzają średnio około 4,5 godziny dziennie na jedzeniu (zakres: 2,4–8,5 godzin) i 7 godzin na przeżuwaniu (zakres: 2,5–10,5 godziny), przy czym maksymalny, całkowity czas przeżuwania może wynosić nawet 16 godzin na dobę.
W artykule, opublikowanym w Journal of Dairy Science, naukowcy zajmujący się tematem przeżuwania wskazują, że ograniczenie dostępu do paszy i długie cząstki (≥19 mm) mają większy wpływ na czas jedzenia, podczas gdy pobranie neutralnego włókna detergentowego z paszy i średnich cząstek (4–19 mm) wpływa na czas przeżuwania.
Dlaczego odpowiednia długość przeżuwania jest tak ważna u krów?
Powszechnie wiadomo, że dobre przeżuwanie zwiększa wydzielanie śliny u krów, co pomaga zmniejszyć ryzyko kwasicy. Okazuje się jednak, że efekt zmian w czasie przeżuwania na buforowanie żwacza jest raczej niewielki; dlatego strategie zapobiegania kwasicy muszą być szerokie.
Największa aktywność przeżuwania odbywa się podczas odpoczynku, najczęściej nocą, niemniej poprzez obserwację krów w stadzie hodowca ma możliwość dokonania oceny przeżuwania.
Badania naukowe po wielokroć potwierdziły, że w prawidłowo żywionym i zarządzanym stadzie, zwykle 40% krów powinno przeżuwać bez względu na porę dnia. Wyraźne skrócenie czasu przeżuwania krowy lub utrzymujący się niski czas przeżuwania w porównaniu z całym stadem, mogą być wykorzystane w wykrywaniu rui, porodu i niektórych chorób.
Beata Dąbrowska