Zaledwie 100 g mocznika zastępuje ok 0,5 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej!
Szczególnie wysokoenergetyczne dawki pokarmowe, na przykład z wysokim udziałem kiszonki z kukurydzy, mogą być skutecznie ulepszane za pomocą mocznika.
Zastosowanie mocznika w dawce zapewnia nie tylko lepsze warunki dla rozwoju mikroflory żwacza, ale pozwala także na zastąpienie części drogich komponentów białkowych, takich jak jak śruta sojowa czy rzepakowa. Jak podają specjaliści, 100 g mocznika pozwala ograniczyć udział poekstrakcyjnej śruty sojowej o około 0,5 kg.
U przeżuwaczy bakterie zasiedlające żwacz przekształcają mocznik w amoniak, który może być następnie wykorzystany jako źródło azotu przez bakterie żwacza do syntezy białka bakteryjnego, poprawiając w ten sposób podaż białka dla zwierząt. Ze względu na optymalny skład aminokwasowy, białko bakteryjne jest najważniejszym źródłem białka dla przeżuwaczy.
Jaka jest bezpieczna dawka mocznika w dawce pokarmowej dla krów mlecznych?
Najważniejszą zasadą stosowania mocznika w dawkach jest nieprzekraczanie jego bezpiecznej dawki. Bezwzględnie więc należy upewnić się, czy nie znajduje się on np. w zakupywanych mieszankach treściwych. Przedawkowanie mocznika może bowiem prowadzić do zatrucia zwierząt.