Jak działa dodatek paszowy Bovaer?
Bovaer jest specjalistycznym dodatkiem paszowym opracowany przez holenderską firmę DSM Firmenich, którego zadaniem jest obniżenie produkowanego przez przeżuwacze metanu. Metan jest jednym z głównych gazów cieplarnianych, a jego emisja w wyniku trawienia przez zwierzęta, zwłaszcza przeżuwaczy, stanowi istotny problem w rolnictwie.
Działanie dodatku paszowego opiera się na tłumieniu działania enzymu w żołądku krowy i zmniejszaniu produkowanego tam metanu, który w normalnych warunkach powstałby z wytworzonego dwutlenku węgla i wodoru podczas trawienia. Zmniejszenie emisji metanu u krów mlecznych sięga 27%, a u bydła mięsnego nawet 45%.
Czy mleko od krów karmionych Bovaer jest bezpieczne do picia?
Mleko od krów, które otrzymują dodatek paszowy Bovaer w celu zmniejszenia emisji metanu, jest bezpieczne do spożycia. Dodatek ten jest bowiem całkowicie metabolizowany przez krowy i nie przenika do mleka, co potwierdzają badania.
Preparat Bovaer przeszedł szereg rygorystycznych ocen bezpieczeństwa w ramach procesu autoryzacji rynkowej przez takie organy regulacyjne jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności. Preparat jest obecnie zatwierdzony do stosowania w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Australii, Kanadzie i USA.
Oceniono ponad 58 badań dotyczących potencjalnych zagrożeń i stwierdzono, że dodatek jest bezpieczny w dawce dwukrotnie przekraczającej zalecaną. Ponadto dodatek nie jest rakotwórczy ani genotoksyczny i nie stwarza żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa konsumentów, zwierząt ani środowiska.
Czytaj więcej: Inhibitor metanu Bovaer jest już testowany w Europie
Czy Bovaer jest bezpieczny dla osób zadających paszę zwierzętom?
Ocena bezpieczeństwa, którą przeszedł Bovaery, obejmowała również ocenę bezpieczeństwa pracowników, zadających paszę z preparatem. Jak wykazały badania, nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa pracowników używających dodatek paszowy, gdy jest on stosowany zgodnie z zaleceniami, a także stosowany jest odpowiedni sprzęt ochrony osobistej.
Ocena ryzyka wykazała, że jedynie dodatek ten w czystej postaci, na etapie produkcji, należy uznać za żrący dla oczu, drażniący dla skóry i potencjalnie szkodliwy w przypadku wdychania, natomiast gotowy preparat nie jest szkodliwy w momencie podawania go zwierzętom.