Lata mijają, a spotkania w kukurydzy wciąż trwają
I chociaż kukurydziane żniwa w pełni, gdyż wyjątkowo piękna w tym roku aura szczególnie im sprzyja, to wielu z łowickich dostawców wygospodarowało czas, by 15 września br. przyjechać do Rząśna i uczestniczyć w prezentacji odmian kukurydzy RAGT i oczywiście wymienić poglądy i doświadczenia. Gdyby nie przerwa spowodowana pandemią, w tym roku spotkanie odbyłoby się już po raz 25. Tak więc jubileusz, tych niespotykanych wręcz w skali kraju kukurydzianych spotkań – jak zapowiedział Stanisław Wójtowicz, menedżer produktu – odbędzie się w przyszłym roku i będzie miało, jak na jubileusz przystało, uroczysty i zdecydowanie rozbudowany charakter. Warto nadmienić, że OSM Łowicz jest jedyną w kraju spółdzielnią, w której firma RAGT bezpośrednio sprzedaje nasiona kukurydzy, a zaopatrzyć może się w nie każdy dostawca.
– Nasza firma intensywnie się rozwija i obok oferowanego od lat materiału siewnego kukurydzy, pszenicy i rzepaku, nasza oferta wzbogaciła się o jęczmień ozimy, jary, lucernę oraz mieszanki poplonowe – poinformował Stanisław Wójtowicz, podkreślając jednocześnie jak bardzo trudno jest dziś hodowcom uzyskiwać dobre plony i najwyższej jakości pasze z uwagi na wiele problemów klimatyczno-glebowych, szkodników czy ograniczeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin i nawozów.
To był trudny rok dla upraw kukurydzy
Jak zawsze na początku spotkania Stanisław Wójtowicz krótko podsumował kończący się sezon wegetacyjny.
– Bieżący rok, podobnie jak wiele poprzednich, był dla kukurydzy trudny. Uprawy najbardziej dotknęła (w skali całej Polski) susza, a niedobory wody szczególnie dały się we znaki w okresie kwitnienia. Stan plantacji jest jednak bardzo zróżnicowany w zależności od regionu i jakości gleb. W wielu regionach rośliny słabo wyrosły, a kolb praktycznie nie było, tak jest np. w województwie kujawsko-pomorskim czy wielkopolskim. Znacznie lepiej plantacje prezentują się w woj. lubelskim, podkarpackim oraz podlaskim. Ale już w okolicach Żuromina i Sierpca, w wielu miejscach kukurydza wyrosła jedynie do kolan.
Które odmiany kukurydzy z oferty RAGT nabardziej cenią hodowcy bydła?
Odmiany kukurydzy RAGT dobrze znane są łowickim dostawcom, dlatego też na poletku demonstracyjnym w tym roku dominowały nowości. Jak podkreślił Stanisław Wójtowicz, zmieniające się warunki uprawy sprawiają, że żywotność odmian staje się coraz krótsza.
{embed_photo_L50_tpr}395592{/embed_photo_L50_tpr}
– W łowickiej spółdzielni sprzedajemy wiele starszych, ale jakże sprawdzonych i cenionych przez hodowców bydła odmian jak np. Xxilo, czy Twixxter, którego w OSM Łowicz sprzedaje się najwięcej. Twixxter – to odmiana o bardzo wysokim plonie suchej masy i wysokiej energetyczności kiszonki. Rośliny są wysokie i mocno ulistnione, a jedynym mankamentem odmiany jest możliwość krzewienia się, które jest reakcją na stres roślin. I właśnie dlatego, z powodu pogłębiającej się z roku na roku suszy, chcielibyśmy wprowadzić do łowickiej oferty szereg nowszych, odporniejszych na stres cieplny odmian.
– Jedną z nich jest przeznaczona na kiszonkę i ziarno – Exxposition (FAO 260), która jest odmianą bardzo wyrostową, z wysoko osadzoną kolbą, dlatego też jeśli przeznaczamy ją na kiszonkę, należy ciąć ją nie „w kolano”, a zdecydowanie wyżej, tak by udział kolb był znacznie większy – powyżej 55%. Odmiana polecana jest na średnie stanowiska glebowe, z mniejszą gęstością siewu na poziomie 75–78 tys. na hektar. Dodatkowo odmiana posiada nasiona zaprawiane specjalną zaprawą zawierającą m.in. fosfor i cynk, które zapewniają bardzo dobry start początkowy – wyjaśniał Jacek Więk, obecny na spotkaniu doradca terenowy RAGT.
Kolejną nowością w portfolio RAGT jest odmiana Smartboxx FAO 250–260, którą cechują wybitne parametry ziarnowe i, jak zapewnił Stanisław Wójtowicz, w jego ocenie Smartboxx jest jedną z najlepszych odmian ziarnowych. Mocne ulistnienie roślin o szerokich i długich liściach czynią odmianę wysoce przydatną do uprawy na kiszonkę o wysokiej jakości żywieniowej.
– Rozważam także wprowadzenie do oferty odmiany Texxia, która może być uprawiana na kiszonkę i ziarno. W wynikach rozpoznawczych COBOR-u odmiana miała jeden z najwyższych plonów. Texxia potrafi zaskoczyć bardzo dużymi kolbami, ale jest to odmiana późna o FAO 280. Typową odmianą kiszonkową jest Exxonmik (FAO 270), o bardzo dużym plonie suchej masy i dobrej strawności. Bardzo dobrą i chętnie uprawianą kukurydzą – nie tylko przez łowickich dostawców – była odmiana Prefixx. Niestety, nastąpił już koniec jej produkcji, niemniej nadal chcemy zapewnić dostępność równie popularnej odmiany, jaką jest Geoxx. Na pewno w sprzedaży nadal będzie starsza odmiana Prollix, Geoxx, XXilo oraz Chromixx. Jeżeli nie w tym, to na pewno w kolejnym roku do łowickiej oferty trafi też nowość wśród odmian, czyli Lanxxam lub Adaxx.
Nas koniec prezentacji polowej Stanisław Wójtowicz poinformował słuchaczy, że zaprawa nasienna Korit, dostępna jest już ostatni rok, po czym zaprosił uczestników spotkania na tradycyjną kiełbaskę z grilla i również tradycyjny deser, w postaci pysznych wyrobów z Łowiczanką. Tradycyjnie również na przełomie starego i nowego roku Dział Skupu OSM Łowicz, za pośrednictwem naszej redakcji, przygotuje pełną ofertę nasienną kukurydzy, w której dokładnie zaprezentujemy poszczególne odmiany firmy RAGT.