Zachwiana proporcja tłuszczu do białka w mleku oznacza błąd dawki pokarmowej
W przypadku zdrowego stada i prawidłowo skomponowanej dawki stosunek tłuszczu do białka powinien wahać się w okolicach wartości 1,2–1,5. Zbyt niski stosunek tych składników – poniżej 1 – może wskazywać na:
- zbyt dużą ilość pasz treściwych w stosunku do objętościowych,
- nadmiar węglowodanów niestrukturalnych,
- niedobór włókna surowego,
- zbyt wysoką suchą masę TMR.
Do sytuacji tej może dojść również podczas skarmiania kiszonek o niskim pH oraz przy braku odpowiedniej struktury dawki. W efekcie, u krów może pojawić się subkliniczna kwasica żwacza, problemy z rozrodem i ze zdrowotnością racic.
Z kolei wysoki – powyżej 1,5 – stosunek tłuszczu do białka może wynikać z niedoborów energii w dawce pokarmowej i nadmiaru włókna surowego. Może być również efektem zbyt dobrej kondycji krów zasuszonych lub niewłaściwego żywienia krów w tym okresie, co przekłada się często na ograniczenie spożycia paszy po porodzie. Tak więc wysoki stosunek tłuszczu do białka informuje o możliwości występowania w stadzie subklinicznej ketozy, a gdy stosunek ten przekracza poziom 1,7, to może wskazywać już na kliniczną postać ketozy, szczególnie, gdy mamy w mleku niską zawartość białka i stosunkowo wysoką zawartość tłuszczu.