Dzień Kukurydzy w Rząśnie
Tegoroczny „Dzień Kukurydzy” w Rząśnie, który odbył się 15 września br. miał więc szczególny, bo jubileuszowy charakter. I nawet aura okazała się docenić wyjątkowość tego wydarzenia i na czas jego trwania „zawiesiła” opady deszczu, a wyglądające zza chmur słońce pozwoliło jego uczestnikom w pełni cieszyć się ze wszystkich przygotowanych przez firmą RAGT, OSM Łowicz i oczywiście państwa Politowiczów atrakcji. Na wspólne spędzenie niedzielnego popołudnia w Rząśnie zdecydowało się blisko 130 hodowców bydła mlecznego, którym podziękował Stanisław Wójtowicz – menedżer produktu w firmie RAGT.
– Nasza współpraca z OSM Łowicz rozpoczęła się ćwierć wieku temu, jeszcze w gospodarstwie rodziców Piotra Politowicza, wskazanym wówczas przez Dział Skupu. I to nie przypadkowo, gdyż śp. Stanisław Politowicz, nie tylko intensywnie rozwijał produkcję mleka w gospodarstwie, ale przede wszystkim był hodowcą otwartym na wszelkie nowości. Tak więc w 1999 roku powstały w Rząśnie pierwsze poletka doświadczalne z pierwszymi trzema odmianami kukurydzy, które do prezentacji przygotowywaliśmy wtedy za pomocą kosy i maczety – wspominał Stanisław Wójtowicz, kierując jednocześnie – za pośrednictwem Stanisława Jabłońskiego, kierownika Działu Skupu OSM Łowicz – podziękowania dla zarządu spółdzielni, za tak długie lata doskonałej współpracy.
– Tak, wszystko zaczęło się jeszcze w ubiegłym wieku, kiedy w latach 90., w rejonie działania naszej spółdzielni, pojawiła się kukurydza i kiedy OSM Łowicz rozpoczęła u swoich dostawców usługę siewu, równocześnie rozpoczynając współpracę z firmą RAGT. I chociaż początkowo uprawa kukurydzy rozwijała się wolno, czego powodem był brak odmian dostosowanych do naszych warunków klimatycznych oraz brak sprzętu do koszenia kukurydzy na kiszonkę, to – jak dobrze pamiętam – gdy pojawiły się pierwsze jednorzędowe sieczkarnie areał upraw zaczął szybko rosnąć, na tyle, że nasza spółdzielnia zainwestowała w profesjonalne sieczkarnie świadcząc usługi dla swoich dostawców przez kilka długich lat – wspominał Stanisław Jabłoński.
– Przez 25 lat w naszej firmie zmieniło się wiele, ale jedno nie uległo zmianie – zawsze staramy się być blisko rolników, współpracowników i dystrybutorów – stwierdził podczas spotkania Krzysztof Wąsewicz z firmy RAGT, dodając, iż obecnie jest ona już największą firmą hodowlano-nasienną na świecie, obecną w 50 krajach. Dziś pracujemy nad tym, czego potrzebować będziecie jutro – dodał, zaznaczając jednocześnie, że w ofercie firmy znajdują się nie tylko nasiona kukurydzy, ale również rzepaku, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, owsa, grochu, soi, słonecznika oraz traw, a firma prowadzi obecnie największe programy hodowli pszenicy i rzepaku w Europie.
16 odmian kukurydzy w Rząśnie
Na poletkach demonstracyjnych u państwa Politowiczów RAGT zaprezentował 16 odmian kukurydzy, nie tylko kiszonkowej, ale też z przeznaczeniem na ziarno. Podobnie jak przez ostatnie 24 lata, tak i w tym jubileuszowym spotkaniu oceny plonu kukurydzy i prezentacji poszczególnych odmian dokonał Stanisław Wójtowicz.
– Zmiany klimatu powodują coraz większe problemy z suszą, ale też ze szkodnikami i chorobami grzybowymi, które w związku z tym będą się nasilały. Dlatego też do rolników muszą trafiać coraz nowsze, coraz odporniejsze odmiany. Bardzo odczuwalne zmiany klimatu sprawiły też, że nastąpiło przesunięcie FAO. Dziś, w rejonie Łowicza uprawa odmian na kiszonkę o FAO 270–280 nie stanowi żadnego problemu i doskonale plonuje.
Na poletkach uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z takimi odmianami jak: RGT CHEERFUL, RGT MOXXARELA, RGT ALPIXX, RGT GEDIMAXX, RGT LACTEAXX, RGT ODDAX, RGT GALOPIXX,RGT OLDANOXX, RGT PEERXXON, RGT SMARTBOXX, RGT PAXXIFONNE, EXXOMIK, RGT TRAPIXX.
Nie mogło oczywiście zabraknąć najstarszej i wciąż cenionej za jej wysoką jakość odmiany, jaką jest RGT GEOXX, której plon suchej masy, strawność, zawartość skrobi i energii to – jak zapewniał Stanisław Wójtowicz – 100% tego czego potrzebują wydajne krowy. Z kolei nowością w ofercie jest zarejestrowana w tym roku w COBORU odmiana kiszonkowa RGT LANXX (FAO 250) o bardzo dużym plonie suchej masy i bardzo dobrych wartościach odżywczych.
Atrakcje na Dniu Kukurydzy w Rząśnie
Jak na jubileusz przystało, organizatorzy zadbali nie tylko o część merytoryczną spotkania, ale również rozrywkową. Swoją „kulinarną moc” pokazały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Retro-Xężanki, której aktywną członkinią jest Monika Politowicz. Grochówka, grillowe specjały i pyszne ciasta podbiły podniebienia wszystkich. Z kolei Piotr Politowicz to zapalony miłośnik starej motoryzacji i nie tylko. Jako prezes Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych „Retro-Łowiczanka” przygotował wspaniałą wystawę zabytkowego sprzętu.
Nie zapomniano też o milusińskich, do dyspozycji których była strefa animacji, tak więc ich opiekunowie mogli spokojnie poświęcić się i kukurydzy, i świętowaniu tak zacnego jubileuszu.
Nie zabrakło też niespodzianek w postaci atrakcyjnych nagród ufundowanych przez RAGT i OSM Łowicz dla losowo wytypowanych uczestników spotkania. Zwycięzcy loterii otrzymali odpowiednio – 3, 2 i 1 jednostkę nasion kukurydzy wybranej przez siebie odmiany oraz torbę wyśmienitych łowickich produktów wraz z przepisami do ich wykorzystania.
Przeczytaj również:
Beata Dąbrowska