StoryEditorPorady

Żywienie nie nadąża za rozrodem

28.01.2019., 14:01h
Średnia wydajność stada w ostatnim czasie spadła do poziomu 7900 kg mleka, co hodowca wiąże z pogorszeniem wyników rozrodu. – Coraz trudniej zacielić krowy, problemem są ciche ruje sztuk utrzymywanych na uwięzi, w dość ciemnej oborze. Chociaż doradcy żywieniowi starają się jak mogą i układają bardzo dobre dawki żywieniowe, to jednak w naszym przypadku nie nadążają one za rozrodem – przyznał Zdzisław Czerwiński.
Największą wadą naszej obory jest niski strop, co nie stwarza dobrych warunków powietrznych, dlatego pracują w niej wentylatory, załączane automatycznie o wyznaczonych godzinach – powiedziała Beata Czerwińska, a jej mąż dodał, że niski strop w połączeniu z wąskim stołem paszowym to także przeszkoda, aby do obory wjechał wóz paszowy. Ten pracuje w gospodarstwie od ponad pół roku. To polskiej produkcji maszyna Fider o pojemności 10 m3 z pionowym ślimakiem.

Wóz wszędzie nie wjedzie

Paszowóz bez problemów zadaje paszę jałówkom utrzymywanym w wiacie z zewnętrznym stołem paszowym szerokim na 4 m, wjeżdża też do nowszej bezstropowej części obory dobudowanej w 2007 roku, posiadającej 12 stanowisk uwięziowych przy stole paszowym szerokim na 3 m. Natomiast nie wjedzie już do głównej części stropowej z 1997 r. posiadającej 32 legowiska przy stole paszowym o szerokości zaledwie 2 m. Tam hodowcy muszą dowieźć TMR na taczkach, a w przyszłości chcą, aby taczki zostały zastąpione miniładowarką.

Wóz paszowy posiada tylny wysyp z taśmą rozładunkową, co znacznie ułatwia wysyp TMR-u do urządzenia, którym później jest rozwożony na wąskim...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 13:23