StoryEditorWiadomości rolnicze

Żywienie pastwiskowe wysokowydajnych krów hf może być bardzo opłacalne

05.07.2019., 10:07h
Ze względu na zbyt niską koncentrację składników pokarmowych oraz nie najlepszy stosunek energii do białka, wielu fachowców wyklucza zastosowanie żywienia pastwiskowego w dawce dla wysokowydajnych krów rasy hf. Jednak Wiesława i Władysław Srokowie udowadniają, że jest to możliwe i to z korzyścią dla zdrowia i płodności zwierząt. Dlatego ich krowy i jałówki już od początku maja przez całą dobę korzystają z wypasu. Do obory schodzą tylko sztuki produkcyjne na czas doju. 

Oczywiście, aby wypas na tak szeroką skalę się udał, hodowcy dostosowali się do pewnych zasad. Po pierwsze, jak przyznają, muszą być to pastwiska utrzymane w bardzo wysokiej kulturze, podsiewane co roku, a przesiewane co 4–5 lat. Trzeba też wykaszać niedojdy oraz odpowiednio je nawozić. To warunkuje utrzymanie się wartościowych, ale i wymagających gatunków traw, a także roślin motylkowych, głównie koniczyn, zwłaszcza białej odpornej na zgryzanie i przydeptywanie przez zwierzęta. Musi być też zapewniony stały dostęp do wody oraz zadrzewienia dające cień.

Tylko młoda i soczysta

Jednak, jak zauważył Władysław Sroka, najważniejszy jest sam okres przejścia na pastwisko, gdyż krowy nie lubią zmian, zwłaszcza tych żywieniowych. Dlatego przez pierwsze 2 tygodnie wypas prowadzony jest tylko w dzień, zaś w nocy krowy zostają w oborze i pobierają dawkę TMR taką samą, jaką mają do dyspozycji zimą, tylko w mniejszych ilościach. To łagodne przejście jest, zdaniem hodowcy, kluczem do sukcesu. Stopniowe wprowadzanie zielonki do dawki pokarmowej ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie, zapobiega wystąpieniu tężyczki pastwiskowej, ważne jest t...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 01:25