StoryEditorPieniądze

10 mln złotych na pożyczki dla rolników z niskim oprocentowaniem. Jakie warunki?

08.05.2021., 20:05h
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w tym roku może przeznaczyć nawet 10 mln złotych na pożyczki dla rolników. Jednak nie każdy gospodarz może liczyć na niskooprocentowana pożyczkę. Kto może się o nią starać i na jakich warunkach KOWR przyzna pieniądze?

Kto może starać się pożyczkę z KOWR i na co można ją przeznaczyć?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podaje, że o pożyczkę mogą starać się rolnicy indywidualni, którzy prowadzą gospodarstwo od minimum 5 lat, a jego powierzchnia nie przekracza 300 ha użytków rolnych.

Pieniądze z pożyczki rolnik może przeznaczyć na rozwój:

  • produkcji zwierzęcej,
  • produkcji roślinnej,
  • hodowli,
  • przetwórstwa rolno-spożywczego.

Jednak z pożyczki nie można nią spłacać już istniejących zobowiązań czy przeznaczyć na  dofinansować działań realizowanych z dotacji unijnych.

 

Rolnik może dostać nawet pół miliona złotych pożyczki

KOWR może przyznać jednorazowo pożyczkę w kwocie do 500 tys. złotych i jednocześnie do 80% kosztów przedsięwzięcia, które chce zrealizować rolnik.

Należy także pamiętać, że wysokość pożyczki może być ograniczona ze względu na wykorzystanie przez rolnika limitu indywidualnego pomocy de minimis w rolnictwie (15 tys. euro w ciągu 3 lat). To czy rolnik będzie mógł uzyskać pożyczkę zależy też od krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie, które już teraz jest wykorzystany w 85 proc.

Wykorzystanie wszystkich pieniędzy przekazanych w ramach pożyczki musi być udokumentowane fakturami, rachunkami i dowodami ich zapłaty. Dokumenty te należy złożyć we właściwym Oddziale Terenowym KOWR, w ciągu miesiąca od dnia zakończenia realizacji określonego w harmonogramie etapu przedsięwzięcia.

 

Jakie są warunki pożyczki z KOWR?

Żeby otrzymać dofinansowanie należy złożyć wniosek w odpowiednim Oddziale Terenowym KOWR. Wniosek ten najpierw jest oceniany przez pracowników OT KOWR i następnie przekazywany do centrali Ośrodka. Tam wniosek jest rozpatrywany przez komisję ds. pożyczek, a następnie ostateczną decyzję podejmuje Dyrektor Generalny KOWR.

Ośrodek podkreśla, że pożyczka jest niskooprocentowana. Co to oznacza w praktyce? Jest to stopa bazowa ogłaszana w komunikacie Komisji Europejskiej powiększona o 1 punkt procentowy – obecnie jest to 1,15% w skali roku. Na dodatek rolnik musi uiścić jednorazowo prowizję od udzielonej pożyczki w wysokości 1% kwoty pożyczki. Jest ona pobierana z góry przed uruchomieniem dofinansowania.

Żeby uzyskać tego typu wsparcie, należy dokonać odpowiedniego zabezpieczenie w postaci weksla in blanco oraz udzielenie pełnomocnictwa do dysponowania środkami z rachunku bankowego. Dodatkowym zabezpieczeniem może być m.in. hipoteka, gwarancja bankowa, poręczenie wekslowe czy zastaw rejestrowy.

Okres kredytowania wynosi 6 lat, jednak rolnicy mają możliwość przedłużenia go o kolejne 4 lata, czyli do 10 lat, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Rolnik może spłacać pożyczkę w ratach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych.

Co istotne, gospodarze, którzy są VAT-owcami, otrzymają pożyczkę w odniesieniu do kosztów netto planowanej inwestycji, a rolnik, który nie jest VAT-owcem – brutto.

 

Paweł Mikos
Fot. pixabay.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:18