Kto może starać się o wsparcie?
„Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" są związane z odtworzeniem zniszczonych składników gospodarstwa, bądź z odtworzeniem potencjału produkcji rolnej w gospodarstwie przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń.
- powódź,
- deszcz nawalny,
- suszę,
- przymrozki wiosenne,
- ujemne skutki przezimowania,
- obsunięcie się ziemi,
- lawinę,
- grad,
- huragan,
- uderzenie pioruna.
Wsparcie jest dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w tym roku lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich i ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.Wysokość poniesionych strat określa komisja powołana przez wojewodę.
Warunki pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF
W przypadku wystąpienia ASF, o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF. Natomiast w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika.
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik wynosi do 300 tys. złotych, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowanych.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay