Kto mógł ubiegać się o dofinansowanie?
Dofinansowanie w ramach “Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” było przeznaczone dla rolników specjalizujących się w hodowli lub chowie trzody chlewnej, którzy prowadzą ją sami lub z małżonkami.
Jakie warunki musiał spełnić wnioskodawca?
Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku było zgłoszenie do 15 maja 2022 r. minimum 10 świń do rejestru IRZ, które urodziły się w gospodarstwie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i do 18 stycznia 2023 r. Ponadto rolnik zainteresowany dofinansowaniem musiał spełniać następujące wymogi:
- zajmować się produkcją ekologiczną,
- wykonać inwestycję związaną z ochroną środowiska lub zachowaniem klimatu w ramach "Premii dla młodych rolników”, "Restrukturyzacji małych gospodarstw” lub "Modernizacji gospodarstw rolnych”,
- wytwarzać w gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła.
Jak wysokie było dofinansowanie?
Kwota dofinansowania była przyznawana w zależności od liczby oznakowanych zwierząt zgłoszonych do rejestru. Na przykład rolnik, który zgłosił od 10 do 24 świń, otrzyma do 2,4 tys. zł, natomiast do 70 tys. zł może otrzymać hodowca, który zgłosił co najmniej 600 świń.
Ile wniosków złożyli rolnicy?
W trwającym od 18 stycznia 2023 r. złożenie wniosków o wypłatę dofinansowania było możliwe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR. Łącznie pracownicy ARiMR odebrali 34 620 podań. W minionym naborze najwięcej wniosków złożyli rolnicy z Wielkopolski, bo ok. 10 tys.
oprac. Justyna Czupryniak, źródło: gov.pl, fot. arch.