23 marca Komisja Europejska przedstawiła plan działań służących wsparciu unijnych rolników i konsumentów w obliczu wojny w Ukrainie i rosnących kosztów produkcji i cen żywności.
35 tys. euro dla rolnika na dopłaty do nawozów i pasze
Jednym z zaproponowanych narzędzi pomocy jest wsparcie do 35 tys. euro na gospodarstwo. Taką dotację będzie mogło uruchomić państwo członkowskie z własnych, krajowych środków.
Wsparcie do 35 tys. euro na gospodarstwo mogłoby być udzielone nie tylko jako dopłaty do nawozów. Państwa członkowskie mogą w ramach tych środków uruchomić także dopłaty do pasz lub inne programy pomocowe.
- Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy pozwalają na dopłaty do nawozów, ale także pasz w kwocie do 35 tys. euro na gospodarstwo. Chodzi tu o pomoc krajową – mówił wczoraj podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego komisarz Wojciechowski.
Zgoda KE na pomoc dla rolników pośrednio dotkniętych skutkami rosyjskiej agresji to w dużej mierze efekt politycznej inspiracji Pana Premiera @MorawieckiM , za którą dziękuję. Możliwa jest pomoc 35 tys. euro na gospodarstwo, do nawozów i nie tylko. @MRiRW_GOV_PL ma otwartą drogę. https://t.co/hfbKPIb0dp
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) April 1, 2022
Pomoc może być wypłacana rolnikom w formie dotacji bezpośrednich
W komunikacie Komisji Europejskiej z 23 marca czytamy, że państwa członkowskie będą mogły ustanowić programy, w ramach których przedsiębiorstwom z sektora rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury dotkniętym kryzysem będzie można przyznać do 35 tys. euro, natomiast przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w pozostałych sektorach – do 400 tys. euro.
KE uściśla, że pomoc, poza dotacjami bezpośrednimi, może być przyznana też w formie korzyści podatkowych i korzystnych warunków płatności bądź w innych formach, takich jak zaliczki zwrotne, gwarancje, pożyczki i kapitał własny.
Czy ministerstwo rolnictwa planuje uruchomienie dopłat do pasz?
Czy polski rząd zgodzi się na przyznanie takich pieniędzy rolnikom? Czy oprócz dopłat do nawozów uruchomi dopłaty do pasz albo inne programy? Czy w ogóle będzie miał środki, by sfinansować tę pomoc? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją na łamach naszego portalu.
Jaką jeszcze pomoc otrzymają polscy i unijni rolnicy w związku z wojną w Ukrainie?
- Dodatkowo, rezerwa kryzysowa może zostać zwiększona o 200% ze środków krajowych. Sposób i kryterium dystrybucji koperty finansowej zależy od państw członkowskich – zaznaczył komisarz.
Ponadto KE zdecydowała o zastosowaniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Dodatkowo rolnicy będą mogli wykorzystywać ugory pod uprawę, a od 16 października zostaną im wypłacone zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich.