Jak oblicza się dochód z gospodarstwa rolnego?
Kwestie te reguluje Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Według niej dochód członka rodziny oznacza przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez prezesa GUS na podstawie art. 18 Ustawy o podatku rolnym. Przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2017 r. to 3399 zł.
Co wlicza się w powierzchnię gospodarstwa?
Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Do powierzchni gospodarstwa liczonej do dochodu nie wlicza się gruntów:
- oddanych w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, częś...