Kto może otrzymać dotację na restrukturyzację małych gospodarstw?
O dotację mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha, ale ich wielkość ekonomiczna nie może przekroczyć kwoty 10 tys. euro.
Żeby móc ubiegać się o dotacje w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw”, gospodarz musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS przez okres minimum 2 miesięcy bezpośrednio przez złożeniem wniosku. Na dodatek, w okresie minimum 1 roku przed złożeniem wniosku nie można było prowadzić działalności gospodarczej.
Żeby uzyskać dotację rolnik musi do wniosku dołączyć biznesplan na przebudowę gospodarstwa. W jego efekcie wartość ekonomiczna gospodarstwa musi wzrosnąć o minimum 20% w porównaniu do stanu wyjściowego i musi przekroczyć próg 10 tys. euro wartości. Rolnik ma 3 lata na zrealizowani zatwierdzonego biznesplanu.
Za co ARiMR przyznaje punkty rolnikom starającym się o dotację na restrukturyzację małych gospodarstw?
Żeby otrzymać dotację należy otrzymać jak najwięcej punktów podczas oceny wniosków.
A punkty ARiMR będzie przyznawać m.in.:
- za rodzaj planowanej produkcji (do 3 pkt),
- kompleksowość biznesplanu (do 7 pkt),
- docelową wielkość ekonomiczną gospodarstwa (do 5 pkt),
- za zmianę kierunku produkcji (do 2 pkt).
Dodatkowo 1 punkt uzyska tzw. młody rolnik, czyli osoba, która w dniu złożenia wniosku nie ma więcej niż 40 lat. Żeby liczyć na przyznanie pomocy należy otrzymać minimum 7 punktów.
W wyniku restrukturyzacji wartość ekonomiczna gospodarstwa rolnego musi wzrosnąć o co najmniej 20% i przekroczyć kwotę 10 tys. euro (Fot. Pixabay)
Na co można przeznaczyć dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw?
Dotacja na restrukturyzację małych gospodarstw musi zostać przeznaczona wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
ARiMR zastrzega, że co najmniej 80% otrzymanej dotacji musi być przeznaczonych na środki trwałe. Za takie inwestycje Agencja uznaje jedynie wydatki na zakup wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia oraz w projekty budowlane.
Dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw ARiMR wypłaci w 2 ratach
ARiMR przyzna dotację w dwóch ratach. Pierwsza będzie stanowić 80% przyznanego wsparcia, czyli do 48 tys. złotych, a druga rata to pozostałe 20%, czyli do 12 tys. złotych. Wniosek o płatność I raty należy złożyć w ciągu pół roku od dnia otrzymania informacji o przyznaniu dotacji. Wniosek o wypłacenie II raty rolnik powinien złożyć po zrealizowaniu biznesplanu i jednocześnie nie później niż w ciągu 3 lat od wypłaty pierwszej raty wsparcia
Do kiedy można złożyć wniosek na restrukturyzację małych gospodarstw?
Wnioski o dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw należy składać do oddziałów regionalnych ARiMR do 29 marca 2019 roku. Można zrobić to osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej lub pełnomocnika.
Prawdopodobnie w maju 2019 roku zostanie wprowadzony nowy nabór wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw. Jednak będzie on odbywać się już na nowych zasadach.
Paweł Mikos