StoryEditorWiadomości rolnicze

Agencja uruchamia przetargi na dzierżawę według nowych zasad

12.12.2016., 15:12h
Na terenie województwa wielkopolskiego Agencja Nieruchomości Rolnych planuje przeprowadzić przetargi na dzierżawę 4,5 tys. ha gruntów rolnych.

– 450 ha będzie do wydzierżawienia w powiecie gnieźnieńskim. Są to grunty wyłączone ze spółki Agrovital. Ogłoszenie o przetargu ukaże się po 3 grudnia. Kolejne 400 ha powinno być wyłączone z Działpolu – spółka ma wydać ziemię 30 listopada br. Wiemy jednak, że część tych gruntów już obsiano, więc może być problem z ich odzyskaniem. Agencja nie może z kolei organizować przetargów na dzierżawę gruntów, na których jest bezumowny użytkownik, mogłaby je jedynie sprzedać. Odzyskanie ziemi od bezumownego użytkownika od strony prawnej nie jest takie proste, Agencja musi mieć na to nakaz sądu – mówił Marek Czarnecki z Sekcji Gospodarowania Zasobem OT ANR w Poznaniu na VII Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Jak wskazał Czarnecki, na początku grudnia Agencja będzie odbierała 500 ha z obiektu rolnego Wiśniewo w powiecie konińskim. Odbierze też ziemię z obiektów rolnych Taczanów i Sobótka w byłym województwie kaliskim – łącznie niemal 700 ha.

– W przyszłym roku będziemy odbierać grunty z powiatu obornickiego – około 500 ha – wyliczał Czarnecki.

Jeśli Agencji uda się odzyskać wszystkie grunty, do dyspozycji, czyli do dzierżawy, trafi łącznie 4,5 tys. ha.

Agencyjna ziemia zostanie przeznaczona do dzierżawy w przetargach ofert pisemnych. Umowy będą zawierane na 10 lat. Z kryteriów oceny wyłączono wielkość czynszu dzierżawnego – będzie uwzględniony w ogłoszeniu o przetargu i nie będzie podlegał dyskusji. ANR wybierze najlepszą ofertę na podstawie 5 kryteriów.

– Dla całego kraju obowiązują 4 obligatoryjne kryteria. Są nimi: odległość gospodarstwa oferenta od wydzierżawianej nieruchomości (maks. 30 pkt), powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych lub wydzierżawianych od ANR (30 pkt), intensywność produkcji zwierzęcej (20 pkt) oraz kryterium młodego rolnika (25 pkt). Piąte kryterium mógł uzgodnić oddział terenowy Agencji ze swoją radą społeczną. W województwie wielkopolskim jest nim wielkość gospodarstwa oferenta (25 pkt). Maksymalnie można będzie zdobyć 130 pkt – tłumaczył przedstawiciel Agencji.

Odległość działki od gospodarstwa oferenta będzie mierzona w linii prostej od najbliższej działki będącej użytkiem rolnym. Kryteria będą opisane w ogłoszeniu o przetargu. Rolnik będzie mógł więc sam wyliczyć, ile zdobędzie punktów, startując w przetargu na dzierżawę danej działki.

– Agencja może zastrzec, że oferent, który wygrał jeden przetarg, nie może brać udziału w drugim. Jeśli będzie na przykład pięć pozycji przetargowych z tego samego obrębu, zwycięzca jednej pozycji nie będzie mógł wygrać więcej. Jeśli jednak kolejnego dnia odbędzie się przetarg w innym obrębie, może brać w nim udział i wygrać kolejną działkę. Będziemy kierować się zasadą, że jedno ogłoszenie o przetargu dotyczy jednego obrębu – wyjaśniał Marek Czarnecki.

Obecny na walnym Konrad Czępiński, p.o. kierownika Sekcji Gospodarowania Zasobem OT ANR w Poznaniu, zapowiadał, iż Agencja zorganizuje szkolenia z nowych zasad obrotu ziemią rolną dla przedstawicieli izb rolniczych oraz ośrodków doradztwa rolniczego. Nie jest w stanie przeszkolić wszystkich rolników. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 13:24