Styczniowa prognoza USDA zbiorów soi została podniesiona o 1,6 mln ton w stosunku do przewidywań grudniowych - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA). Tak optymistyczna prognoza może nie okazać się trafna, jeżeli wystąpią nadzwyczajne zjawiska pogodowe np. huragany czy susza.
W sezonie 2014/15 przewidywany areał soi także będzie na rekordowym poziomie około 119,8 mln ha wobec 114,7 mln ha rok wcześniej.
Produkcja soi rośnie dynamiczne przynajmniej od 10 lat, spadek zbiorów w sezonie 2011/12 wynikał z suszy. Od początku lat 90-tych przyrost wynosił średnio 5 proc. rocznie, a po 2000 roku nawet wzrósł do kilkunastu procent rocznie.
Przyrost zapotrzebowania na soję i produkty jej przerobu (m.in. na śrutę sojową, której używa się jako komponentu pasz) wynikał m.in. z kryzysu związanego z chorobą wściekłych krów (BSE). Wówczas wiele krajów w tym UE, wprowadziło zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich i trzeba było zastąpić innymi produktami wysokobiałkowymi. Polska sprowadza rocznie ok. 1,8-1,9 mln ton śruty sojowej z Argentyny. Surowiec ten wykorzystywany jest głownie do pasz dla drobiu oraz w mniejszym stopniu dla trzody chlewnej.
Dodatkowo zwiększało się zapotrzebowanie na olej sojowy ze strony przemysłu spożywczego oraz producentów paliw odnawialnych. Rosła produkcję biodiesla zwłaszcza w Ameryce Południowej (od 2008 roku do istotnych konsumentów oleju sojowego jako surowca dla biodiesla dołączyły Brazylia i Argentyna) czy USA. Poza tym Chiny zwiększały import soi. Niewykluczone, że w sezonie 2014/15 import soi przez Państwo Środka może osiągnąć 72,5 mln ton tj. około 2,4 mln ton więcej niż sezon wcześniej.
Według analityków, zbiory soi w bieżącym sezonie wzrosną u wszystkich większych producentów poza Chinami. Najwięcej soi zbiera się w Stanach Zjednoczonych (1/3 światowej produkcji), kolejnymi dużymi producentami jest Brazylia, Argentyna, Chiny i Indie.
Dobrze zapowiadają się zbiory soi w w Ameryce Płd. Wstępnie szacuje się, że kolejny rok z rzędu jej produkcja wzrośnie o 2,5 proc. do rekordowego poziomu ok. 160,8 mln ton. W USA jesienne zbiory soi wyniosły aż 108 mln ton. W opinii ekspertów, pozwoli Stanom na zwiększenie eksportu do 116,5 mln ton.
USDA szacuje, że ze względu na wyższe zbiory pod koniec bieżącego sezonu wzrosną zapasy soi z 66,2 mln ton do 90,8 mln ton.
Giełda towarowa w Chicago na nowe szacunki amerykańskich analityków zareagowała 3 proc. spadkiem cen kontraktów terminowych. W ubiegłym tygodniu brazylijską soję w portach Holandii i Niemiec można było kupić po 458 dola za tonę, a amerykańską za 450 dol/tonę. Tanieje śruta sojowa w kontraktach terminowych na giełdzie w Chicago. Z dostawa na marzec trzeba zapłacić ok. 360 USD/t, a z odbiorem w lipcu - ok. 355 USD/t.
Soja produkowana w Ameryce Południowej jest w większości genetycznie modyfikowana (GMO). Argentyna rozpoczęła wprowadzanie GMO od 1992 roku i niemal 100 proc. plantacji soi w tym kraju to nasiona genetycznie modyfikowane). (PAP)