StoryEditorDIR

Badania techniczne ciągników i przyczep w gospodarstwie rolnika?

11.09.2022., 08:09h
Badania techniczne ciągników rolniczych oraz przyczep po nowemu? Tego domaga się zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który w tej sprawie skierował pismo do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Dłużej i wolniej oraz bardziej niebezpiecznie

DIR apeluje do ministra w sprawie zmiany przepisów dotyczących badań ciągników rolniczych i przyczep w okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Te często są w sporych odległościach od gospodarstw rolnych i traktorzyści swoimi pojazdami muszą tam dojechać. To zajmuje czas oraz rzecz jasna wpływa na ruch na drogach.

– Takie przepisy mogą przyczynić się do tego, że przy konieczności przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, zostanie niejednokrotnie spowolniony ruch drogowy – argumentuje Ryszard Borys, prezes DIR.

Chęć wyprzedzania ciągników z kolei wpływa na zwiększenie niebezpieczeństwa poprzez niejednokrotnie wyprzedzanie zestawy traktor i przyczepa w miejscach, gdzie jest to prawnie zabronione.

Jak nie w OKS to gdzie? W gospodarstwie u rolnika

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę na fakt, że w krajach zachodnich takie przeglądy mogą być wykonywane w gospodarstwach rolnych z wykorzystaniem mobilnych stacji kontroli pojazdów.

– W związku z powyższym Dolnośląska Izba Rolnicza wnosi o podjęcie wszelkich niezbędnych działań, które ułatwią rolnikom dostęp do badań technicznych, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy.

Michał Czubak
Fot. OSKP Seydak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 03:20