StoryEditorWiadomości rolnicze

Będzie trudniej postawić oborę i chlewnię. Wraca ustawa, która zahamuje inwestycje na wsi

24.05.2022., 13:05h
Kolejny cios w rolników. Jak się okazuje rząd kontynuuje prace nad kontrowersyjną ustawą  odorową. Nowe przepisy, które już raz wywołały protesty na wsi, mają wejść w życie od nowego roku. W jakiej odległości od domów będzie można wybudować oborę i chlewnię?

Ustawa odorowa ma określić minimalne odległości nowych obiektów hodowlanych od budynków mieszkalnych. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w 2019 roku. Wznowiono je w 2021 roku i aktualnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe.

Posłanka Joanna Mucha w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa zapytała o termin wejścia ustawy w życie oraz treść uwag zgłoszonych przez resort. 

Ustawa odorowa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku?

W odpowiedzi ministerstwo środowiska i klimatu poinformowało, że prace nad ustawą rzeczywiście trwają, choć termin ich zakończenia nie jest jasno sprecyzowany. 

- Finalizujemy etap II uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Aktualnie został ustalony termin wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia 2023 r. Niemniej jednak informuję, że termin wprowadzania ww. regulacji zostanie zweryfikowany po zakończeniu uzgodnień z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przed przekazaniem projektu ustawy do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, tak aby zapewnić odpowiedni okres vacatio legis – napisała wiceminister Małgorzata Golińska.

MRiRW: chcemy zapewnić mieszkańcom wsi ochronę przed emisją odorów

W odpowiedzi na interpelację możemy także przeczytać, że uwagi resortu rolnictwa do ustawy nie dotyczyły stricte planowanych parametrów odległościowych zawartych w ustawie.

- W zakresie uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy dotyczą uwzględnienia wymagań, którymi objęte są gospodarstwa rolne i producenci żywności, nałożonych wdrażaną strategią Unii Europejskiej „Od pola do stołu” i polityką „End of cage age”, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia chowu i hodowli pewnych grup technologicznych zwierząt. Celem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest określenie warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom wsi jednoczesną ochronę przed emisją odorów – podsumowała wiceminister M. Golińska.

Obora z obsadą 210 DJP będzie musiała powstać 210 m od budynków mieszkalnych

Przypomnijmy, że gdy ustawa odorowa pojawiła się w 2019 r. w Sejmie za jej wprowadzenie w życie odpowiadał ówczesny minister środowiska ….Henryk Kowalczyk.

- Nowe obiekty hodowlane przekraczają 210 DJP będą podlegały ograniczeniom odległościowym w ten sposób, że jedna duża jednostka przeliczeniowa będzie to jeden metr odległości od budynków mieszkalnych. Czyli np. obiekt hodowlany o wielkości 400 DJP powinien być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 400 metrów od najbliższego budynku mieszkalnego - tłumaczył trzy lata temu w Sejmie ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Projekt ustawy wywołał wtedy oburzenie i protesty na wsi. Hodowcy przekonywali, że takie przepisy w praktyce zahamują nowe inwestycje na wsi. 

wk
Fot. J. Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 01:31