StoryEditorWiadomości rolnicze

Bez oświadczenia zasiłek nie będzie przyznany

16.07.2014., 14:07h
Od grudnia 2010 roku do 1 lipca 2013 roku pobierałem świadczenie pielęgnacyjne z racji opieki nad moją mamą. Teraz otrzymałem informację, z której wynika, że mogę starać się o taki zasiłek, ale muszę podpisać oświadczenie, iż nie pracuję. Jestem rolnikiem, prowadzę gospodarstwo rolne i jednocześnie opiekuję się schorowaną mamą. Jak to w końcu jest: czy rolnik prowadzący czynne gospodarstwo rolne ubezpieczony w KRUS może starać się o taki zasiłek? Czy zależy on od dochodu i sytuacji materialnej? Czy jeżeli ma się obydwoje rodziców legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności, należy się on na każdego z nich? Jak napisać ewentualne oświadczenie?   

Jak już kilkakrotnie informowaliśmy na naszych łamach, zgodnie z Ustawą o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, warunkiem przyznania tego świadczenia osobie prowadzącej gospodarstwo rolne jest złożenie przez nią oświadczenia o zaprzestaniu pracy w gospodarstwie rolnym z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Oświadczenie takie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Rolnik, który takiego oświadczenia nie złoży, nie może nabyć prawa do tego świadczenia. Tak więc, jeśli rolnik opiekujący się niepełnosprawnym rodzicem nie może zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa, zasiłek nie zostanie mu przyznany. 

Należy wyjaśnić, że zasiłek ten, podobnie jak dwa inne świadczenia opiekuńcze przewidziane w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tj. świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy, ma stanowić rekompensatę za rezygnację z pracy przez osobę opiekującą się niepełnosprawnym członkiem rodziny. W przypadku osoby zatrudnionej poza rolnictwem warunkiem przyznania każdego z tych świadczeń jest rezygnacja z zatrudnienia bądź niemożność jego podjęcia. W przypadku rolników sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż trudno sobie wyobrazić sytuację, że rolnik posiadający gospodarstwo całkowicie zaprzestanie jego prowadzenia. Bardziej prawdopodobne jest to w wypadku żony rolnika lub jego domownika, który składa oświadczenie, że nie pracuje w gospodarstwie. Może bowiem tak być, że rolnik prowadzi sam gospodarstwo, a jego żona zajmuje się niepełnosprawnym rodzicem lub dzieckiem. 

Co do treści oświadczenia, to nie ma ustalonego jego wzoru. Wystarczy więc jedno zdanie stwierdzające, że dana osoba zaprzestała prowadzenia gospodarstwa lub pracy w nim w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Składający oświadczenie jest natomiast obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

W przypadku zasiłku dla opiekunów oraz świadczenia pielęgnacyjnego nie obowiązuje kryterium dochodowe. Obowiązuje ono natomiast w przypadku osoby ubiegającej się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Zasiłek dla opiekunów jest świadczeniem, o które mogą starać się osoby uprawnione poprzednio do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem najbliższej rodziny innym niż własne   dziecko. Dotyczy to osób pozbawionych tego prawa od 1 lipca ub.r. w związku ze zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych. Osoby, które nie miały wcześniej prawa do tego świadczenia, w razie konieczności opieki nad innym członkiem rodziny niż własne dziecko mogą się ubiegać właśnie o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 17:24