StoryEditorWiadomości rolnicze

Bezrobotny nie opłaca KRUS

12.06.2014., 12:06h
Zostałem zwolniony z firmy po wielu latach pracy. Zarejestrowałem się już w urzędzie pracy. Przyznano mi zasiłek dla bezrobotnych. Po zakończeniu jego pobierania planuję przejść na świadczenie przedemerytalne. Mam niecałe 2 ha przeliczeniowe ziemi. Czy to prawda, że teraz będę musiał płacić składki KRUS? Tak urzędniczka w rolniczej Kasie w powiecie powiedziała mojemu znajomemu, który jest w podobnej sytuacji.  

Informacja udzielona Pana znajomemu jest nieścisła, a może źle ją zrozumiał. Pobierający zasiłek dla bezrobotnych nie jest bowiem z pewnością zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Za niego bowiem jest odprowadzana składka do ZUS. 

Ubezpieczeniem rolniczym objęta jest obowiązkowo osoba posiadająca gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej – pod warunkiem, że nie podlega ona innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Tak wynika z art. 7 i 16 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. 

Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu zachodzi wówczas, gdy posiadacz gospodarstwa rolnego z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu) lub innej aktywności zawodowej objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami (emerytalnymi i rentowymi) na podstawie przepisów Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. 

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma zawsze pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym. Oprócz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ubezpieczeniu w ZUS podlegają również osoby, które wykonują pracę w ramach umowy-zlecenia lub umowy agencyjnej. Są nim objęci też prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (jeśli nie spełniają warunków do ubezpieczenia w KRUS), a także osoby bezrobotne w okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych. 

Dopiero po ustaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych posiadacz gospodarstwa powinien zgłosić się do ubezpieczenia w KRUS. Sama bowiem rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu. 

Warto dodać, że statusu bezrobotnego, a co za tym idzie – także prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie może nabyć osoba, która jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym (np. dzierżawcą) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe. Tak wynika                                                           z art. 2 ust. 1 pkt. d Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dotyczy to również współmałżonka i domownika osoby prowadzącej takie gospodarstwo rolne.

W takiej sytuacji można złożyć wniosek o objęcie rolniczym ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim, jednak tylko w ograniczonym zakresie. Związane jest to jedynie z prawem do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. 

Także po nabyciu prawa do świadczenia przedemerytalnego nie będzie Pan musiał opłacać składek na KRUS. Pobieranie tego świadczenia jest bowiem traktowane na równi z uprawnieniem do emerytury lub renty wypłacanej przez ZUS.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 21:22