StoryEditorWiadomości rolnicze

Błędy adwokata nie są podstawą do wznowienia postępowania

12.08.2014., 11:08h
Przegrałem w obu instancjach sprawę o zasiedzenie, bo mój adwokat popełnił wiele błędów. Nie interesował się sprawą, nie zgłosił wszystkich dowodów. Chciałbym z tego powodu doprowadzić do wznowienia postępowania. Ile mam na to czasu? Od czego zacząć?

Niestety, uchybienia ze strony Pana adwokata nie mogą być podstawą do wznowienia postępowania. Można natomiast wnieść na niego skargę do okręgowej rady adwokackiej. Zgodnie z Prawem o adwokaturze, adwokaci podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej m.in. za postępowanie sprzeczne z prawem, z zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swoich obowiązków zawodowych.

Zgodnie z art. 401 Kodeksu postępowania cywilnego można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności, jeżeli:

  • w składzie sądu uczestniczył nieuprawniony albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;
  • strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania. 
  • Podstawa wznowienia postępowania w postaci braku należytej reprezentacji strony istnieje, jeżeli:
  • za stronę nie działał przedstawiciel ustawowy lub działający w tym charakterze nie miał w rzeczywistości do tego prawa; 
  • strona niebędąca osobą fizyczną nie miała organu powołanego do jej reprezentacji; 
  • za stronę działała jako pełnomocnik osoba, która nie była należycie umocowana. 

Jednak zarzucane przez stronę niesumienne wykonywanie obowiązków przez profesjonalnego pełnomocnika nie może być zakwalifikowane jako brak należytej reprezentacji, o którym mowa w art. 401 pkt 2 k.p.c. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22.01.2008 r. (sygn. akt: II CZ 186/07).

Wznowienia postępowania można też żądać, jeżeli wyrok:

  • oparto na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;
  • uzyskano za pomocą przestępstwa.

Jest również możliwe w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisu, na podstawie którego wydano orzeczenie.

Skargę o wznowienie wnosi się w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia. Gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji – od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy.

Po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia. Chyba że strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.

 

Skargę o wznowienie postępowania z przyczyn nieważności wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

Alicja Moroz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 00:32