StoryEditorPorady prawne

Brat-alkoholik bezprawnie zajmuje nasz dom. Co można zrobić?

29.05.2019., 15:05h
Dziesięć lat temu rodzice przekazali mi gospodarstwo. W akcie notarialnym mieli zastrzeżoną służebność mieszkania w dwóch pokojach i kuchni. Dwa lata temu rodzice bez mojej zgody przyjęli do mieszkania rozwiedzionego brata, który miał się nimi opiekować. Nic z tego nie wyszło, bo brat nadużywa alkoholu. Rodzice w końcu przenieśli się do domu naszej siostry w innej miejscowości, bo ciągle dochodziło do awantur z bratem. Mam problem, żeby się go pozbyć z domu. 

Nie ma podstaw do tego, żeby brat korzystał z mieszkania, do którego uprawnieni są Pana rodzice, skoro oni się wyprowadzili. Artykuł 301 Kodeksu cywilnego stanowi, że mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo są mu potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 12 stycznia 2006 r. (sygn. akt: II CK 341/05), uprawnienie osoby, o której mowa w art. 301 k.c., do zajmowania mieszkania zależy od tego, czy mający służebność mieszkania wykonuje ją. 

W tej sytuacji ma Pan prawo żądać od brata wydania tych pomieszczeń, a także wynagrodzenia za korzystanie z nich bez podstawy prawnej od momentu, kiedy wyprowadzili się rodzice.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 02:18