Koszty produkcji żywności stale rosną, więc rolnicy liczą na to, że rząd zwiększy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.
Dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apelował kilka miesięcy temu o podniesienie limitu zużycia oleju napędowego ze 110 do 126 l/ha. Teraz rolnicy wyliczają, że zwrot ten musiałby być większy, bo cena ON wynosi już 8 zł/l! A jeszcze dwa miesiące temu było to 6 zł!
Czy wzrośnie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?
Podobnego zdania jest posłanka Monika Falej z Lewicy.
Jak zaznaczyła w interpelacji do ministra rolnictwa, wzrost cen, paliw, energii, pasz, zbóż, zerwanie łańcuchów dostaw surowców – to zagrożenia dla polskiego i europejskiego rolnictwa.
– Przewiduje się, że jesienią będzie miał wzrost cen żywności w granicach 20 proc.. Rolników przy obecnej drożyźnie nie stać na zakup materiałów i surowców niezbędnych do produkcji rolnej (…). Podwyżki stóp procentowych spowodowały znaczny wzrost oprocentowania kredytów obrotowych, inwestycyjnych i preferencyjnych, z których korzystają również rolnicy. (…). Czynnikiem bardzo ograniczającym produkcję rolniczą jest niedobór wody. Susza będzie wpływała na już i tak wysokie ceny produktów rolnych. Konieczny jest rozwój melioracji nawadniających – wyliczała parlamentarzystka i zapytała ministra, czy w związku z tym wzrośnie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.
Ministerstwo nie przewiduje wzrostu zwrotu akcyzy
Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma, ale sądząc po tym, co ministerstwo odpowiedziało niedawno samorządowi rolniczemu w tym temacie, nie ma się co łudzić - wzrostu zwrotu akcyzy na razie nie będzie.
– W „Polskim Ładzie” zostało zawarte działanie pn. „Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze”, w którym założono zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – tak resort rolnictwa odpowiedział na zapytanie Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w sprawie wyższej stawki akcyzowej na paliwo.
Jak przypomniał w odpowiedzi resort rolnictwa, 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze. Zgodnie z nowymi przepisami limity na 2022 rok zostały podniesione:
- ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych
- ze 30 do 40 litrów na jedną średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową
Ministerstwo wyjaśniło jedynie, że w celu zmniejszenia kosztów produkcji rolnej stosowana jest obniżona z 23% do 8 % stawka podatku VAT na paliwa silnikowe, w tym olej napędowy.
autor: kp, ksz
źródło: Pomorska Izba Rolnicza, Sejm RP