StoryEditorPieniądze dla rolnika

Cykl świński skrócił się o rok – szybciej odczujemy niższe ceny skupu świń

19.06.2019., 06:06h
Obchody jubileuszu 25-lecia firmy Goodvalley (dawny Poldanor) były okazją, aby przyjrzeć się możliwościom rozwoju i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw rolnych. Eksperci podkreślali m.in. wkład firm w rozwój terenów wiejskich i polepszanie warunków życia lokalnej społeczności. Doktor Benedykt Pepliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłosił wykład poświęcony koncentracji produkcji świń. 

W jego opinii koncentracja produkcji zwierzęcej ma dwa oblicza – z jednej strony przyczynia się do spadku kosztów, z drugiej natomiast sprawia, że z rynku wypadają mniejsze gospodarstwa. 

– Te dwa procesy następują równolegle. To, że w Polsce średnio na jednego producenta przypada niewielka liczba świń, to wynik kryzysu świńskiego, ale także ustaw, które wpływają na funkcjonowanie gospodarstw z produkcją zwierzęcą. Mam tu na myśli ograniczanie obrotu ziemią rolną, ale także zaostrzanie wymogów prowadzenia produkcji rolnej. Ziemia przestała być dla banków zabezpieczeniem w spłacie kredytu. Kogo stać więc obecnie na budowę chlewni, która wiąże się z wydatkiem kilku milionów złotych? – pytał dr Pepliński.

Jak wskazywał ekspert, tak zwana ustawa nawozowa wymaga, aby 75% nawozów organicznych wyprodukowanych w gospodarstwie było w nim zużyte. Ten problem można oczywiście rozwiązać, budując biogazownie, ale są to drogie inwestycje, niedostępne dla zwykłych rolników. 

Import się nie zwiększy

Doktor Benedykt Pepliński zwrócił uwagę na obecną sytuację na rynku żywca wieprzowego. 

– To, co od kwietnia dzieje się z cen...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 22:44