StoryEditorPorady prawne

Czy były mąż córki ma prawo do gospodarstwa, które przekazaliśmy jej za dożywocie?

30.06.2019., 07:06h
Przekazaliśmy z żoną gospodarstwo jednej z córek na podstawie umowy dożywocia, nie umowy darowizny, bo zależało nam, żeby nie musiała w przyszłości płacić zachowku dwóm pozostałym córkom. Teraz ta córka rozwiodła się z mężem, który wystąpił do sądu o podział majątku. Czy jemu będzie się coś należało z tego gospodarstwa? Zaznaczam, że w akcie notarialnym figuruje tylko córka. 

Zgodnie z art. art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W myśl art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą przede wszystkim przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. 

Jeżeli zatem przekazanie gospodarstwa nastąpiło na podstawie umowy dożywocia zawartej w trakcie trwania małżeństwa córki, a nie miała ona z mężem rozdzielności majątkowej, to, niestety, gospodarstwo weszło do majątku wspólnego małżonków i sąd uwzględni je przy podziale majątku.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny. 
fot. Pixabay
Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 02:52