Już niedługo KE powinna przesłać rządowi oficjalną zgodę na uruchomienie dopłat do nawozów dla polskich rolników. Wtedy ruszy też nabór wniosków o tę pomoc.
Rolnicy: limit dopłat do nawozów 50 ha za mały
Środowisko rolnicze zwraca jednak uwagę, że pomoc w wysokości 500 zł/ha jest niewystraczająca przy tak wysokich cenach nawozów. Za niesprawiedliwe uznają też fakt, że dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie.
- A co z większymi gospodarstwami, które też poniosły olbrzymie koszty na zakup nawozów? – pytają rolnicy.
Samorząd rolniczy: dopłaty do nawozów powinny przysługiwać do 300 ha
Dlatego samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zwiększenie powierzchni, do której może przysługiwać dopłata do zakupionych nawozów. Zdaniem Wiktora Szumlewicza, szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych, pułap powinien być dużo większy i wynosić 300 ha.
- Limit, polegający na tym, że dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie, jest zdecydowanie niewystarczający, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski. Zarząd Krajowej Rady wystąpił o zwiększenie kwoty dotacji oraz przyznanie dofinansowania do powierzchni 300 ha, zgodnie z konstytucyjną definicją gospodarstwa rodzinnego – informuje KRIR.
Dopłaty do nawozów. Ile pieniędzy dostaną rolnicy?
Stawka pomocy ma wynosić:
- do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączenie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;
- do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.
Z pomocy zostały wyłączone powierzchnie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, do których jest przyznawana płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna.
Jak wyliczyć dopłaty do nawozów?
Wysokość pomocy ma być ustalana jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r.
Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku, pod uwagę będzie brana średnia cena ogłoszona przez ministra rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.
oprac. ksz, fot. arch.