StoryEditorPorady prawne

Czy dzieci rolnika, otrzymujące gospodarstwo w spadku, muszą prowadzić je osobiście przez 10 lat?

04.12.2017., 13:12h
W związku z przejściem na emeryturę planujemy przekazać gospodarstwo w darowiźnie dzieciom. Czy będą one miały obowiązek prowadzić je osobiście przez 10 lat? Czy w tym czasie nie mogą wydzierżawić lub sprzedać ziemi?
Zgodnie z art. 2 b Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia. W przypadku osoby fizycznej powinien prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Zgodę na przeniesienie własności lub posiadania gruntów rolnych przed upływem 10 lat od nabycia może wyrazić jedynie sąd, jeżeli konieczność dokonania którejś z tych czynności wynika z przyczyn losowych, niezależnych od nabywcy. Np. w wypadku, gdy stanie się on niezdolny do pracy rolniczej i będzie zmuszony przejść na rentę.

Te wymogi nie mają jednak zastosowania m.in. do sytuacji, w których nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska. W świetle wymienionej na wstępie Ustawy, pod pojęciem „osoby bliskiej” należy rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.

Potwierdza to też uchwała Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 24/17). SN stwierdził w niej, że zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem 10 lat od nabycia osobie bliskiej w rozumieniu Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie wymaga zgody sądu.

Tak więc dzieci Państwa nie będą miały obowiązku osobistego prowadzenia gospodarstwa przekazanego im w darowiźnie przez 10 lat. Będą zatem mogły sprzedać je lub wydzierżawić bez konieczności uzyskania zgody sądu.

Alicja Moroz
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 15:23