Mimo śmierci Pana ojca umowa dzierżawy nadal obowiązuje, z tym że w miejsce wydzierżawiającego wstąpili jego spadkobiercy, czyli Pan i rodzeństwo, a także matka Pana, jeśli żyje.
Posiadanie jest szczególnym stanem faktycznym, pozostającym pod ochroną prawną. Według art. 342 k.c., nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Z kolei art. 343 k.c. przewiduje, że posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania. Może też niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni. Nie wolno mu jednak stosować przemocy względem osób.
Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt: I ACa 64/16), posiadanie nieruchomości rolnej przejawia się w wykonywaniu na tej nieruchomości czynności związanych z charakterem prowadzonych na niej upraw. Posiadacz takiej nieruchomości nie musi w inny sposób akcentować władztwa nad działką, np. grodząc ją. Okresowy stan bezczynności na takiej nieruchomości, wynikający z charakteru uprawy czy choćby zimy, nie oznacza, że dotychczasowy posiadacz, który ...