StoryEditorPorady prawne

Czy dzierżawca mógł zniszczyć zasiewy właściciela gruntów?

26.05.2019., 10:05h
Ojciec wydzierżawił sąsiadowi działkę rolną pod uprawę warzyw. Ojciec zmarł, a ja powiadomiłem w zeszłym roku sąsiada, że na wiosnę zacznę uprawiać ten grunt. Pod koniec kwietnia zasiałem kapustę pekińską. Następnego dnia sąsiad zbronował całą działkę, zniszczył mój zasiew i obsadził ją. Czy miał do tego prawo? Czy mogę domagać się odszkodowania? Jak zmusić go do wydania działki?

Mimo śmierci Pana ojca umowa dzierżawy nadal obowiązuje, z tym że w miejsce wydzierżawiającego wstąpili jego spadkobiercy, czyli Pan i rodzeństwo, a także matka Pana, jeśli żyje. 

Posiadanie jest szczególnym stanem faktycznym, pozostającym pod ochroną prawną. Według art. 342 k.c., nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Z kolei art. 343 k.c. przewiduje, że posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania. Może też niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni. Nie wolno mu jednak stosować przemocy względem osób. 

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt: I ACa 64/16), posiadanie nieruchomości rolnej przejawia się w wykonywaniu na tej nieruchomości czynności związanych z charakterem prowadzonych na niej upraw. Posiadacz takiej nieruchomości nie musi w inny sposób akcentować władztwa nad działką, np. grodząc ją. Okresowy stan bezczynności na takiej nieruchomości, wynikający z charakteru uprawy czy choćby zimy, nie oznacza, że dotychczasowy posiadacz, który ...

Pozostało 43% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 01:24