StoryEditorPorady prawne

Czy dzierżawca może nabyć ziemię przez zasiedzenie?

09.04.2019., 14:04h
Od ponad 40 lat jestem pracownikiem w gospodarstwie pomocniczym przy zespole szkół rolniczych. W związku z tym uprawiałem działkę o powierzchni 10 arów jako ogródek przydomowy. Po przejęciu szkoły wraz z gospodarstwem przez powiat nadal uprawiałem ją jako dzierżawca i płaciłem za to czynsz. W tym roku odebrano mi tę ziemię. Czy mógłbym nabyć własność tej działki przez zasiedzenie?   
Niestety, nie jest to możliwe. Był Pan bowiem przez cały czas użytkowania działki posiadaczem zależnym, a własność przez zasiedzenie może nabyć tylko posiadacz samoistny.

Zgodnie z art. 172 § Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze (§ 2).

W myśl art. 336 k.c., posiadaczem samoistnym jest osoba, która faktycznie włada daną nieruchomością jak jej właściciel, z wolą takiego władania. Oznacza to, że posiadacz samoistny musi czuć się właścicielem, a ponadto jego przekonanie musi być uzewnętrznione, np. przez zagospodarowanie gruntu rolnego zgodnie z jego przeznaczeniem, korzystanie z działki budowlanej i wybudowanie na niej domu czy ogrodzenie działki i płacenie obciążających ją podatków.

Natomiast użytkownik nieruchomości, najemca, dzierżawca lub osoba mająca do nieruchomości inny tytuł prawny (np. umowa z właścicielem), z któr...
Pozostało 27% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:30