Rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystycznych mogą czuć się pokrzywdzeni
– Właściciele gospodarstw agroturystycznych czują się oszukani. Trudno im się dziwić. Dla wielu z nich wynajem pokoi turystom jest głównym źródłem utrzymania, które stracili wraz z wprowadzonymi obostrzeniami. Teraz okazało się, że nie dostaną nawet złotówki [z tarczy dla turystyki – przyp. red.] – można przeczytać w interpelacji posłów Koalicji Obywatelskiej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pomocy dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.
Tarcza dla turystyki nie obejmuje gospodarstw agroturystycznych
Posłowie KO wskazali także, że od 1 lutego 2021 roku branża turystyczna mogła skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy branżowej dla turystyki. Jednak taka pomoc nie dotyczy osób prowadzących gospodarstwo agroturystyczne, tj. rolników, którzy mogą wynajmować w swoim domu do 5 pokoi wczasowiczom, ponieważ w ich działalności (kod PKD 55.20.Z) jest wpisany jako „działalność dodatkowa”, a nie „przeważająca”. Na dodatek, jako rolnicy ubezpieczeni są w KRUS, a pomoc dla branży turystycznej wypłacana zostanie z ZUS.
Ministerstwo rolnictwa jest za wprowadzeniem pomocy dla agroturystyki
– W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii na temat wsparcia rolników, prowadzących działalność agroturystyczną – poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński w odpowiedzi na interpelacje poselską.
Wiceminister Giżyński dodał, że w ramach dodatkowego wsparcie agroturystyki wkrótce ma rozpocząć się kampania promująca wypoczynek na wsi. Polityk wskazuje, że w ostatnim czasie można zauważyć zmiana sposobu wypoczynku przez wielu Polaków, którzy rezygnują z wyjazdów zagranicznych na rzecz wakacji w kraju. A to w jego ocenie daje nadzieję na poprawę sytuacji gospodarstw agroturystycznych.
– Bardzo często decydują się na spędzenie wolnego czasu w bezpieczniejszych warunkach w wąskim gronie rodzinnym i na łonie natury. Szansę na takie właśnie spędzenie czasu daje turystyka wiejska, w tym agroturystyka. Kampania informacyjno-edukacyjna resortu ma na celu rozpropagowanie tej formy wypoczynku, co będzie miało bezpośredni, pozytywny wpływ na sytuację branży agroturystycznej – przekonuje Szymon Giżyński.
Paweł Mikos, Kamila Szałaj
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego