Dzierżawiłem od KOWR grunty, które teraz zostały wystawione do dzierżawy w przetargu nieograniczonym. Zastanawia mnie, dlaczego nie został zorganizowany przetarg ofert pisemnych. Jakie są zasady przeprowadzania takiego przetargu?
Przetarg na grunty KOWR - w jakim trybie?
Umowę dzierżawy nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zawiera się, co do zasady, po przeprowadzeniu przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego. W niektórych sytuacjach możliwy jest tryb bezprzetargowy. Przepisy art. 29 ust. 3–3g oraz 6–14 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dotyczące przetargów na sprzedaż nieruchomości rolnych stosuje się odpowiednio do dzierżawy. W pierwszej kolejności KOWR korzysta z trybu przetargu ograniczonego (mającego formę licytacyjną lub oferty pisemnej).
KOWR może, ale nie musi przeprowadzać przetargu w formie ofert pisemnych
Zgodnie z ustawą, KOWR może przeprowadzić przetarg ofert pisemnych (konkurs ofert) na sprzedaż czy dzierżawę nieruchomości rolnych, ale nie musi. Przetargi ofertowe są organizowane przez KOWR na wniosek Rady Społecznej działającej przy oddziale terenowym izby rolniczej oraz co najmniej dwóch rolników. Tak wynika z Zarządzenia Nr 74/2019/Z w sprawie wydzierżawiania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Kto może uczestniczyć w przetargu?
W ...