StoryEditorPorady prawne

Czy można domagać się części gospodarstwa przekazanego wujkowi?

12.04.2022., 09:04h
Nasza córka rozwiodła się z mężem. Mają dwoje dzieci. Zięć, żeby płacić jak najniższe alimenty, przeszedł na rentę inwalidzką z KRUS. Swoje gospodarstwo, zapisane mu przez rodziców, przekazał w darowiźnie bratu, nie patrząc na to, że ma dzieci. Czy córka może wystąpić do sądu w ich imieniu, żeby brat męża zwrócił przynajmniej część ziemi?

Kto dysponuje majątkiem przekazanym po zmarłym?

Niestety, nie ma takiej możliwości, aby odebrać bratu męża przekazane mu gospodarstwo. Właściciel ma prawo dowolnego dysponowania swoim majątkiem. Rodzice mają względem dzieci obowiązek alimentacyjny. Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nie oznacza to jednak, że rodzice są zobowiązani do dzielenia się z dziećmi swoim majątkiem.

Umowa darowizny a zachowek. Kiedy przysługuje?

Jeżeli przekazanie gospodarstwa nastąpiło w drodze umowy darowizny, w razie śmierci zięcia jego dzieci będą miały prawo domagać się od obdarowanego zachowku, ale tylko wtedy, gdy śmierć nastąpi przed upływem 10 lat od dokonania darowizny.

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu usta...

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 11:30