StoryEditorPorady prawne

Czy można dostać pełną rentę z KRUS bez przekazywania ziemi?

18.02.2023., 08:02h
KRUS przyznał mi rentę na dwa lata, ale będę ją dostawał pomniejszoną, ponieważ żona pracuje poza rolnictwem, a nadal mamy ziemię, której nie zamierzamy się wyzbywać. Czytałem w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że nie trzeba już przekazywać gospodarstwa ani go wydzierżawiać na 10 lat, żeby dostać emeryturę w pełnej wysokości. Czy rencistów to nie dotyczy?

Czy rolnik musi zaprzestać działalności, by dostawać świadczenie w pełnej wysokości?

Warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, przestał obowiązywać tylko w odniesieniu do rolników przechodzących na emeryturę. W stosunku do rencistów ten wymóg został utrzymany. Wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli rencista nadal prowadzi działalność rolniczą.

Zawieszenie dotyczy jakiej części świadczenia?

Zawieszenie wypłaty dotyczy części uzupełniającej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Wypłata ulega zawieszeniu w połowie, jeżeli rencista pobiera okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 2 lata. Tak stało się w Pana przypadku.

Kiedy rencista KRUS może otrzymać rentę w pełnej wysokości?

Mógłby Pan otrzymać rentę w pełnej wysokości, gdyby żona podlegała z mocy ustawy ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS. Skoro jednak żona jest ubezpieczona w ZUS, ta możliwość nie wchodzi w grę. Pozostaje zatem jedynie wydzierżawienie gruntów. Dzierżawcą nie może być jednak Pana żona ani inna osoba pozostająca z Panem we wspólnym gospodarstwie domowym.

Przepisy wymienionej wyżej ustawy zostały dostosowane do orzecznictwa sądowego, które od dawna dopuszcza możliwość wydzierżawienia gospodarstwa rolnego dziecku lub małżonkowi dziecka albo wnukowi. Obecnie wydzierżawienie ziemi takiemu członkowi rodziny jest dopuszczalne, ale pod warunkiem że nie pozostaje on z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dodać też należy, że osoba uprawniona do renty okresowej nie musi zawierać umowy dzierżawy co najmniej na 10 lat, lecz tylko na okres wskazany w decyzji KRUS o przyznaniu tej renty.

Alicja Moroz
fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 16:00