W jakich przypadkach obowiązuje przedłużony termin nawożenia azotem?
Wyjątki dotyczące przedłużonego terminu stosowania nawożenia, zgodnie z programem azotanowym, stosuje się w sytuacjach nadzwyczajnych, tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to jest trudność z wjechaniem w pole, gdy gleba jest zbyt mokra. Jak wskazuje resort rolnictwa, z taką sytuacją rolnicy mieli do czynienia jesienią ubiegłego roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia. A co w sytuacji, gdy problem z zastosowaniem zarówno nawozów mineralnych jak i naturalnych na gruntach ornych we właściwym czasie jest spowodowany suszą?
Jak podaje ministerstwo rolnictwa, niekorzystne warunki pogodowe odnoszą się również do występowania suszy rolniczej. Podobnie będzie z wystąpieniem innych zdarzeń pogodowych, które najczęściej występują lokalnie. Tutaj jednak to rolnik powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia.
Można nawozić do końca listopada, ale nie wszystkie uprawy
Jeśli więc rolnik nie wykonał nawożenia gruntów ornych w terminie, bo nie mógł, na zastosowanie nawozów zawierających azot oraz gnojówki, bądź gnojowicy, ma czas do końca listopada. Trzeba jednak pamiętać, iż zgodnie z nowymi wytycznymi, dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może wtedy przekroczyć 30 kg N/ha. Przepisy wskazują, iż w tej sytuacji rolnik musi szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.
Inaczej jest jednak z nawożeniem upraw trwałych, wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych. Tutaj bezwzględnie nawozy azotowe mineralne oraz naturalne płynne można aplikować jesienią tylko do 31 października. Natomiast na wywóz obornika jest czas do końca listopada (i to bez względu na sytuacje wyjątkowe czy ich brak).
Gleby ugorowane pozostają natomiast bez nawożenia przez cały rok, chyba że rolnik planuje włączenie ich do produkcji. Wtedy dopuszcza się zastosowanie nawozów jesienią przed planowanym zakończeniem odłogowania.
dr Magdalena Szymańska
dr Magdalena Szymańska