StoryEditorPorady prawne

Czy można obniżyć wysokość zachówku?

06.06.2021., 12:06h
Mam zapłacić zachowek, ale będę miał z tym problem. Stan mojego gospodarstwa nie jest dobry, mam na utrzymaniu pięcioro dzieci. Czy mogę wnieść o obniżenie zasądzonej kwoty?

Czy można obniżyć wysokość zachowku?

Według art. 1082 Kodeksu cywilnego, jeżeli do spadku należy gospodarstwo rolne, ustalenie zachowku następuje z uwzględnieniem przepisów niniejszego tytułu, a także odpowiednio art. 216 k.c. Z uwagi np. na wysokie ceny gruntów rolnych czy trudną sytuację rodzinną spłata zachowku może być znacznym wydatkiem, który może negatywnie wpłynąć na kondycję gospodarstwa rolnego. Dlatego prawodawca dopuścił obniżenie spłaty wysokości zachowku, odwołując się do art. 216 k.c.

Co bierze się pod uwagę przy obniżeniu wysokości zachowku?

Paragraf 1 tego artykułu wskazuje, że wysokość przysługujących współwłaścicielom spłat z gospodarstwa rolnego ustala się stosownie do ich zgodnego porozumienia. Z kolei § 2 – że w razie braku takiego porozumienia spłaty przysługujące współwłaścicielom mogą być obniżone.

Przy określaniu stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę:

  • typ, wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłas­ności,
  • sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania....
Pozostało 25% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:49