"Darowałem żonie z mojego majątku osobistego drogi samochód. Żona mnie jednak zdradziła, chciałbym więc odwołać tę darowiznę. Czy jest to możliwe?" - z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji jeden z Czytelników.
Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności
Według artykułu 898 Kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 listopada 2018 r. (sygnatura akt: II CSK 646/17) orzekł, że zachowanie może być uznane za wyczerpujące znamiona rażącej nie wdzięczności, jeżeli będzie świadomym, rozmyślnym naruszeniem podstawowych obowiązków.
Darowiznę należy oddać, gdyż jest korzyścią uzyskaną bezpodstawnie
Sąd Najwyższy podkreślił, że oświadczenie odwołujące darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności nie powoduje przejścia własności nieruchomości z obdarowanego na darczyńcę. Stwarza jedynie obowiązek zwrotu przedmiotu odwołanej darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym...