StoryEditorPorady prawne

Czy można połączyć sprawy o stwierdzenie nabycia spadku?

12.07.2019., 15:07h
W maju ubiegłego roku zmarł szwagier męża, a w czerwcu tego roku odeszła siostra męża. Zmarli nie mieli dzieci, nie pozostawili testamentów. Sprawy spadkowe po zmarłym szwagrze męża nie zostały uregulowane, a chętnych do spadku na pewno znajdzie się dużo i raczej nie będą zgodni. Co i kiedy w takiej sytuacji należy zrobić? Jakie podjąć kroki? Czy po każdej osobie trzeba przeprowadzić oddzielne postępowanie, czy można zrobić to łącznie? 

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, jest złożenie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Gdyby spadkobiercy byli się w stanie porozumieć, możliwe byłoby też sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza, ale wymaga to obecności wszystkich spadkobierców w kancelarii notarialnej jednego dnia i braku sporu między nimi. 

Jeden wniosek, jeden spadkodawca

Co do zasady, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien dotyczyć nabycia spadku po jednym, konkretnym spadkodawcy. Zgodnie jednak z art. 219 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie także w postępowaniu nieprocesowym, a w takim właśnie trybie rozpatrywane są sprawy spadkowe. Połączenie jest możliwe, jeżeli sprawy mogły być objęte jednym pozwem lub pozostają ze sobą w związku faktycznym lub prawnym, przy czym wówczas powinny się toczyć w tym samym trybie postępowania (wszystkie w procesie albo wszystkie w postępowaniu nieprocesowym).

Kiedy sąd może połączyć kilka spraw spadkowych?

Połąc...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 13:46