StoryEditorPorady prawne

Czy można przejąć dzierżawioną ziemię przez zasiedzenie?

22.04.2021., 11:04h
Od 40 lat użytkuję grunty rolne, których nie jestem właścicielem. Początkowo właścicielem była gmina, a potem osoba prywatna. Przez kilka lat płaciłem podatki, a potem uiszczał je właściciel. Czy jest szansa, abym został właścicielem tych gruntów?

Kiedy nastąpi nabycie własności w drodze zasiedzenia?

Jeżeli ma Pan umowę dzierżawy lub bezumownego użytkowania z właścicielem (nawet ustną), nie nabędzie Pan własności w drodze zasiedzenia, gdyż jest Pan posiadaczem zależnym.

Według art. 172 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność przez zasiedzenie, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze – wtedy nabywa jej własność po upływie lat trzydziestu.

Kto może zająć nieruchomość rolną przez zasiedzenie?

Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny, jeżeli – ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy – powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 25 stycznia 2001 r. (sygn. akt: IV CKN 242/00) orzekł, że przepis art. 172 § 1 k.c. wymaga wykonywania przez posiadacza, który nie jest właścicielem, czynności fa...

Pozostało 22% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:53