Policja złapała syna na jeździe pod wpływem alkoholu. Sąd ukarał go grzywną w wysokości 5 tys. zł. Dla nas to duża suma. Syn niedawno skończył szkołę i na razie nie podjął pracy. Jest ubezpieczony w KRUS jako domownik w naszym gospodarstwie. Czy jest możliwość jakiejś ulgi w spłacie tej grzywny?
Syn może przede wszystkim ubiegać się o rozłożenie grzywny na raty. Umorzenie całkowite lub częściowe tej należności jest mniej prawdopodobne.
Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego,
jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, zwłaszcza gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat. Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.
Natomiast w myśl art. 51 § 1 k.k.w., sąd może w szczególnie uzasadnionych wypadkach grzywnę umorzyć w części, jeżeli skazany, z przyczyn od niego niezależnych, nie uiścił grzywny, a wykonanie tej kary w innej drodze okazało się niemożliwe lub niecelowe. Umorzenie całości grzywny jest możliwe tylko wyjątkowo.
Zgodnie z art. 50 k.k.w.,
sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności, istotne dla rozstrzygnięcia lub g...