StoryEditorPorady prawne

Czy można rozwiązać umowę dożywocia, jeśli syn i synowa nie dbają o rodziców i gospodarstwo?

21.11.2022., 11:11h
Trzy lata temu przekazałem synowi nieruchomości rolne na podstawie umowy dożywocia. Z tej umowy wynikają obowiązki na naszą rzecz, ale syn ich nie wypełnia. Relacje z synem i synową są bardzo złe. Syn nie interesuje się naszym zdrowiem. Nie prowadzi także gospodarstwa rolnego, które ma zamiar sprzedać. Czy mogę rozwiązać umowę dożywocia?

Kiedy można rozwiązać umowę dożywocia?

Według Art. 913 Kodeksu cywilnego, jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. Co więcej § 2 określa, że w wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.

Natomiast art. 914 k.c. wskazuje, że jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

W praktyce powstał jednak problem z interpretacją „wypadku wyjątkowego”. Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 3 marca 2020 r. (sygn. akt: I ACa 1134/19) stwierdził, że w ramach wykładni art. 913 § 2 k.c., wyjątkowy wypadek uzasadniający rozwiązanie umowy dożywocia należy wiązać nie tylko z krzywdz...

Pozostało 60% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 15:13