StoryEditorPorady prawne

Czy można się zrzec części zachowku czy wyłącznie całości?

20.09.2021., 12:09h
Chciałem zawrzeć z ojcem umowę o zrzeczenie się prawa do zachowku. Notariusz stwierdził, że taka umowa może dotyczyć tylko całego spadku. Czy to prawda? Co mogę zrobić, jeżeli notariusz odmówi sporządzenia takiej umowy?

Kiedy możliwe jest zrzeczenie się spadku?

Artykuł 1048 Kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wśród prawników zdania na temat dopuszczalności zawarcia umowy zrzeczenia się prawa do zachowku są podzielone. Jednak Sąd Najwyższy w uchwale z 17 marca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 110/16) uznał, że dopuszczalne jest zawarcie umowy zrzeczenia się prawa do zachowku na podstawie art. 1048 k.c.

Kiedy notariusz odmówi dokonanie czynności notarialnej?

Zgodnie z art. 81 Prawa o notariacie, notariusz odmawia dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, poucza się o prawie i trybie zaskarżenia odmowy. Osoba ta w terminie tygodnia od dnia odmowy dokonania czynności notarialnej może żądać na piśmie sporządzenia i doręczenia uzasadnienia odmowy. Notariusz sporządza uzasadnienie w terminie tygodnia.

Co zrobić w przypadku odmówienia dokonania czynności notarialnej?

W myśl art. 83 § 1 ww. ustawy, na odmowę dokonania czynności notarialnej zaintere...

Pozostało 33% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 15:42