StoryEditorPorady prawne

Czy można sprzedać gospodarstwo rolne obciążone dożywociem?

02.02.2021., 09:02h
Rodzice przekazali mi gospodarstwo na podstawie umowy dożywocia. Mam kłopoty ze zdrowiem i chciałbym przepisać je na syna za rentę. Rodzice nie zgadzają się na to. Grożą, że odbiorą mi gospodarstwo. Czy to możliwe?

Czy przekazując gospodarstwo potrzebna jest zgoda pierwotnych właścicieli?

Do przekazania gospodarstwa synowi (ani do innej formy jego zbycia) nie potrzebuje Pan zgody rodziców. W takim przypadku kolejny nabywca wstępuje z mocy prawa w dotychczasowy stosunek dożywocia i staje się odpowiedzialny z tego tytułu wobec dożywotników.

Czy można rozwiązać umowę dożywocia?

Przepisanie gospodarstwa nie może też być powodem rozwiązania umowy o dożywocie. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 17 marca 2004 r. (sygn. akt: II CK 91/03), rozwiązanie umowy nie jest dopuszczalne po zbyciu nieruchomości obciążonej dożywociem.

Czy pierwotny właściciel może dochodzić roszczeń?

Rodzicom będzie natomiast przysługiwać wobec nabywcy gospodarstwa roszczenie przewidziane w art. 914 Kodeksu cywilnego. W razie zbycia przez zobowiązanego z tytułu umowy o dożywocie otrzymanej nieruchomości dożywotnik może żądać zamiany dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 02:33