StoryEditorporady prawne

Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?

14.02.2020., 10:02h
Wolą zmarłej osoby było przekazanie gospodarstwa dzieciom. Testamentu jednak nie sporządziła. Wdowiec po zmarłej kobiecie, z którą był w separacji, deklaruje, że będzie dochodził swoich praw. Czy dzieci będą musiały dzielić się z ojcem spadkiem?

Prawo do dziedziczenia

Ojciec będzie miał prawo do swojej części spadku, jeżeli nie zostanie wyłączony od dziedziczenia. Artykuł 940 § 1 Kodeksu cywilnego przewiduje, że małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie następuje na mocy orzeczenia sądu, a może go żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wniesienia pozwu wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku (śmierci spadkodawcy), nie dłużej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Ojciec niegodny dziedziczenia

Jednak przepis ten może mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy spadkodawca zmarł w toku procesu o rozwód lub o separację. W tej sytuacji pozostaje tylko domaganie się, aby sąd uznał ojca za niegodnego dziedziczenia. W myśl art. 928 § 1 pkt 1 k.c. jest to możliwe, jeżeli spadkobierca dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Nie ma przy tym znaczenia czas, w jakim przestępstwo zostało popełnione, ani upływ terminów jego ...
Pozostało 12% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
6°C
Bezchmurnie
wi_00
sob.
wi_00
14°C
2°C
niedz.
wi_00
15°C
2°C
pon.
wi_00
18°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
7°C
śr.
wi_00
21°C
9°C
26. kwiecień 2025 08:38