StoryEditorPorady prawne

Czy można żądać zwrotu pieniędzy za nieudaną regenerację części do ciągnika?

03.07.2019., 15:07h
W naszym traktorze nie działał prawidłowo rozdzielacz hydrauliczny i chcieliśmy go poddać regeneracji. W Internecie znalazłem specjalistyczną firmę zajmującą się regeneracją hydrauliki i zleciłem jej naprawę. Trwała ona około 2 tygodni i firma odesłała rozdzielacz, który po zamontowaniu w traktorze działał jeszcze gorzej niż przed regeneracją. Zgłosiłem reklamację i znowu odesłałem rozdzielacz. Naprawa trwała ponad miesiąc. Firma odesłała rozdzielacz i ponownie nie wykazywał on żadnej poprawy. Czy możemy żądać, aby firma albo naprawiła rozdzielacz, albo zwróciła pieniądze? W traktorze nie działał rozdzielacz hydrauliczny i chciałem go poddać regeneracji. Znalazłem specjalistyczną firmę i zleciłem jej naprawę. Trwała ona około 2 tygodni, a po zamontowaniu w traktorze działał jeszcze gorzej niż przed regeneracją. Zgłosiłem reklamację. Naprawa trwała miesiąc. Firma odesłała rozdzielacz i ponownie nie wykazywał on żadnej poprawy. Czy możemy żądać, aby firma albo naprawiła rozdzielacz, albo zwróciła pieniądze?

W opisanej sytuacji może Pan żądać obniżenia wynagrodzenia za naprawę albo nawet jego zwrotu. W przypadku naprawy mamy do czynienia z umową o dzieło unormowaną w art. 627 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Nie jest wymagana szczególna forma tej umowy, więc oddając rzecz do naprawy, zawieramy z warsztatem umowę o dzieło, nawet jeśli jej nie spiszemy.  

Rękojmia i niezgodność z umową

Artykuł 638 § 1 k.c. przewiduje, że do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest jednak wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego. Stosownie zatem do art. 556 k.c., wykonujący naprawę odpowiada wobec osoby, która ją zleciła, jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną.

Co do zasady wada fizyczna dzieła polega na jego niezgodności z umową. Za wykonane niezgodnie z umową można uznać dzieło, które:...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 04:08