Począwszy od 29 listopada ub.r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, nie jest już możliwe zarejestrowanie koła na starych zasadach, tzn. na podstawie Ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, koło gospodyń wiejskich podlega obecnie obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wniosek o wpis do rejestru komitet założycielski składa do kierownika właściwego miejscowo powiatowego biura ARiMR wraz ze statutem lub oświadczeniem o przyjęciu wzorcowego statutu stanowiącego załącznik do ww. ustawy. Koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną z chwilą dokonania wpisu do rejestru. W myśl art. 34 ust. 1 ww. ustawy, koła gospodyń wiejskich działające w dniu jej wejścia w życie mogą dostosować statuty do wymagań ustalonych w ustawie i wystąpić z wnioskiem o dokonanie wpisu koła gospodyń wiejskich do rejestru zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem. W...
W naszej wsi działało kiedyś koło gospodyń wiejskich, do którego należałam. Z czasem ubyło członkiń i koło zaprzestało działalności. Teraz chciałybyśmy podjąć ją na nowo, ale na starych zasadach, to znaczy jako jednostka organizacyjna kółka rolniczego. Czy to możliwe? Inni mieszkańcy wolą zarejestrować koło w ARiMR. Powstał na tym tle spór, bo wiadomo, że w jednej wsi może być tylko jedno koło.