StoryEditorPorady prawne

Czy na pełnoletnie dziecko przysługują alimenty?

21.07.2020., 20:07h
Nasza córka jest rozwiedziona. Były mąż płaci alimenty na syna w wysokości 450 zł miesięcznie. Chłopiec uczy się w technikum, planuje studia. W przyszłym miesiącu kończy 18 lat. Czy w związku z tym były mąż córki może przestać płacić alimenty?

Czy rodzic może zrezygnować z płacenia alimentów?

Przede wszystkim ojciec dziecka nie może sam zaprzestać płacenia alimentów. Musi zwrócić się do sądu o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł. W tym przypadku jest na to zdecydowanie za wcześnie.

Czy obowiązek alimentacyjny ustaje z pełnoletnością dziecka?

Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Tak więc obowiązek alimentacyjny nie ustaje z chwilą ukończenia przez dziecko 18 lat, a dopiero gdy jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie.

Samodzielne utrzymanie oznacza zapewnienie minimum socjalnego umożliwiającego zaspokajanie przez dziecko podstawowych potrzeb życiowych (koszty związane z mieszkaniem, wyżywieniem, ubraniem, koszty nauki, dojazdu do szkoły itp.). Sformułowanie „jeszcze nie jest w stanie utrzymać się” wskazuje, że dziecko powinno podejmować próby usamodzielnienia się, jeżeli jest to możliwe i uzasadnione.

Od czeg...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:34