StoryEditorPorady prawne

Czy ojciec miał prawo mnie wydziedziczyć?

25.01.2021., 11:01h
Ojciec porzucił matkę, kiedy byłem dzieckiem, i nigdy się nami nie interesował. Kiedy dorosłem, wiele razy próbowałem nawiązać z nim kontakt, pisząc do niego listy, ale nigdy nie odpowiedział. Ojciec w zeszłym roku umarł. Majątek zapisał swojej siostrze, a mnie wydziedziczył w testamencie z tego powodu, że uporczywie nie dopełniałem względem niego obowiązków rodzinnych. Czy słusznie?

Jakie są podstawy wydziedziczenia?

Podana przez ojca w testamencie przyczyna wydziedziczenia stanowi jedną z jego podstaw określonych w art. 1008 Kodeksu cywilnego.

Wydaje się, że w tym przypadku wydziedziczenie powinno być uznane przez sąd za bezpodstawne, gdyż to ojciec ponosił pełną odpowiedzialność za zerwanie więzi rodzinnych.

Kiedy można dochodzić zachowku?

Może Pan dochodzić wypłaty od siostry ojca należnego Panu zachowku, czyli równowartości połowy udziału spadkowego, który należałby się Panu w razie dziedziczenia ustawowego. W pozwie trzeba się powołać na to, że wydziedziczenie było bezpodstawne.

Nie może Pan natomiast dochodzić praw do całości spadku. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt: II CSK 574/19), bezpodstawność wydziedziczenia powoduje, że osoba wydziedziczona bez przyczyny zostaje wyłączona z dziedziczenia ustawowego, ale może domagać się należnego jej zachowku.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
8°C
Zachmurzenie duże
wi_00
śr.
wi_00
16°C
4°C
czw.
wi_00
17°C
5°C
pt.
wi_00
19°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-1°C
niedz.
wi_00
3°C
-2°C
01. kwiecień 2025 18:21